Polacy są biernymi świadkami wypadków
DANUTA CAPIGA • dawno temuUmiejętność ratowania życia może przydać się każdemu z nas, jest również obowiązkiem z prawnego punktu widzenia.
Umiejętność ratowania życia może przydać się każdemu z nas, jest również obowiązkiem z prawnego punktu widzenia.
Pierwsza pomoc w wypadku komunikacyjnym polega na wykonaniu czynności mających na celu ratowanie życia lub zdrowia osób poszkodowanych przed przybyciem pogotowia ratunkowego i innych wyspecjalizowanych służb ratowniczych.
Wielu polskich kierowców nie tylko nie udziela pierwszej pomocy, ale nawet nie zatrzymuje się, by sprawdzić co się stało. Przyczyny są różne – liczą na to, że wypadkiem zajmie się ktoś inny, śpieszą się, nie chcą zeznawać, nie mają dostatecznej wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy.
Każdy ma obowiązek moralny i prawny, by ratować człowieka w razie wypadku. Czasami to właśnie od świadków wypadków drogowych zależy, czy osoba poszkodowana będzie miała szansę na przeżycie. Czas, jaki upływa od momentu zatrzymania krążenia do podjęcia czynności ratunkowych, jest podstawowym czynnikiem warunkującym sukces reanimacji. Im szybciej przystąpimy do odpowiednich działań, tym większa jest szansa przeżycia poszkodowanego.
Po pierwsze trzeba zabezpieczyć samochody i miejsce wypadku. Należy wyłączyć silnik rozbitego pojazdu, włączyć światła awaryjne samochodu lub ustawić odblaskowe trójkąty ostrzegawcze. Zawiadomić odpowiednie służby, pogotowie ratunkowe i policję, a następnie zacząć udzielać pomocy ofiarom wypadku. Powiadomienie służb ratowniczych to już jest element pierwszej pomocy. Dzwoniąc pod numer 112 lub 999 określamy lokalizację miejsca zdarzenia, podając adres lub punkty charakterystyczne. Następnie nazwisko i numer, z którego dzwonimy oraz krótki opis wydarzenia, liczbę poszkodowanych osób.
Udzielając pierwszej pomocy należy pamiętać również o swoim bezpieczeństwie. W trakcie pomocy zawsze istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi, wydzielinami i wydalinami poszkodowanego, które mogą być źródłem zakażenia. Do niebezpiecznych chorób przenoszonych za ich pośrednictwem należą między innymi HIV i wirusowe zapalenie wątroby. Dlatego też podczas udzielania pierwszej pomocy ratownik powinien korzystać z rękawiczek jednorazowych.
Większość wypadków powoduje nieznaczne obrażenia, ale zdarza się też, że szybka rekcja świadków wypadku decyduje o czyimś życiu. Jedną z najczęstszych przyczyn ofiar wypadków drogowych jest niedotlenienie związane z zatrzymaniem oddychania. Od momentu, gdy ofiara przestanie oddychać, do chwili całkowitego ustania czynności życiowych mijają zwykle nie więcej niż 4 minuty, dlatego liczy się szybka reakcja.
Źródło: Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze