Łupież - jak się go pozbyć
JEA • dawno temuZ powierzchni całego ciała człowieka, także owłosionej skóry głowy, stale odpadają martwe komórki skóry. Łupież to ten sam proces, tylko że w szybszym niż zwykle tempie. Problem łupieżu dotyka na krótko, zwykle w wieku dojrzewania, większości osób. Bywa jednak tak, że łupież nie przechodzi, a stosowanie szamponów przeciwłupieżowych nie pomaga – on ciągle wraca.
Ale nie powinnaś się zniechęcać, jeśli jedna metoda leczenia pomogła komuś, a tobie nie. Niepowodzenie tej czy innej metody nie oznacza bynajmniej, że twój przypadek jest „beznadziejny”, ale po prostu źle zdiagnozowany, nie leczysz przyczyny.
Łupież dzielimy na suchy i tłusty, w zależności od tego, co go wywołuje.
Jeśli gruczoły łojowe na skórze głowy zaczopują się, bądź wydzielają zbyt mało łoju, skalp staje się suchy, napięty, zaczyna się łuszczyć. Tak powstaje łupież suchy. Przyczyny niedostatecznej pracy gruczołów łojowych mogą być różnorakie, zwykle jednak są to:
słaba cyrkulacja krwi,stres,alergie,zmęczenie,niewłaściwa dieta.
Łupież suchy można poznać po tym, że składające się na niego płatki skóry są mniejsze niż w przypadku łupieżu tłustego. Łupież suchy dotyka zwykle osób w wieku dojrzewania, częściej pojawia się w zimie i łatwiej go zwalczyć.
Leczenie łupieżu suchego należy zacząć od przyjmowania takich suplementów diety jak: cynk, witaminy z grupy B, zwłaszcza B6, witamina E, olej z wiesiołka, lecytyna, Beta-karoten oraz olej z wątroby rekina. Najbardziej powszechnym, a zarazem najczęściej przynoszącym natychmiastową poprawę środkiem na łupież są szampony przeciwłupieżowe i inne dermokosmetyki zawierające substancje pochodzenia roślinnego, które przeciwdziałają łuszczeniu.
Do domowych sposobów leczenia łupieżu suchego zalicza się: napary ziołowe, terapia ciepłą oliwąoraz, dla szatynek, brunetek i rudych — leczenie henną.
Domowe recepty na suchy łupież:
Wmasuj w skalp olejki eteryczne: rozmarynowe, cedrowe, cytrynowe i eukaliptusowe; olejki zmniejszają uczucie suchości i napięcia skóry, pomagają zwalczyć łupież suchy. Zalej na noc nasiona Kozieradki wrzątkiem. Rano, po odcedzeniu nasion, zmiksuj płyn z odrobiną oleju z miodli indyjskiej (olej neem) - ze względu na silny zapach należy używać go bardzo oszczędnie. Odczekaj do wieczora i dopiero wtedy wetrzyj miksturę delikatnie w skórę głowy. Rano umyj głowę. Do kubka wypełnionego w połowie oliwą z oliwek dodaj kilka kropel olejku kamforowego. Lekko podgrzaną miksturę wmasuj w skórę głowy, następnie zawiąż na głowie turban z ręcznika. Po 30-minutach umyj włosy szamponem ziołowym. Olej kokosowy, zarówno na ciepło, jak i na zimno, dobrze wpływa na skórę głowy, reguluje łojotok, wpływa stymulująco na porost włosów. Spłukuj wodą po gotowanym ryżu. Zmieszaj olej kokosowy, oliwę z oliwek i sok z cytryny, podgrzej i nanieś na włosy. Następnie ogrzej włosy nad garnkiem parującej, gorącej wody i szybko zawiń głowę w ręcznik. Po 15 minutach umyj głowę.
Osoba borykająca się z tłustym łupieżem ma nadaktywne gruczoły łojowe skóry głowy. Ta nadczynność powoduje, że naskórek szybciej rogowacieje, a następnie szybciej się łuszczy i odpada. Łojotok, tj. nadaktywność gruczołów może być wywołany przez różne czynniki, zwykle takie jak:
niewłaściwa, zbyt tłusta dieta, niedokładne zmywanie resztę szamponu po umyciu włosów bądź użycie zbyt silnych detergentów do mycia, grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur/ Pityrosporum ovale.
W przypadku łupieżu tłustego należy wystrzegać się mycia włosów bardzo ciepłą wodą, ponieważ wysoka temperatura pobudza łojotok. Ostatni z wymienionych przyczyn łupieżu tłustego, grzybica, jest niezwykle trudna do wyleczenia. Ten rodzaj grzybicy pobudza łojotok i wywołuje łupież, lecz jednocześnie łojotok sprzyja rozwojowi grzybicy i utrudnia jej wyleczenie. Jeśli po kuracji antygrzybicznej łojotok nie ustępuje, wkrótce ma miejsce nawrót grzybicy. Z kolei grzybica pobudza łojotok i koło się zamyka. Często nadmierne przetłuszczanie się włosów jest powiązane z podniesionym poziomem testosteronu, który także sprzyja powstawaniu wyprysków. Do domowych sposobów walki z łojotokiem należy płukanie włosów zakwaszoną wodą, np. octem i cytryną. Niektórym poprawę przynosi też zabieg polegający na zmiksowaniu kilku garści agrestu i nałożeniu takiej papki na skórę włosów, którą należy zmyć po dwóch godzinach.
W związku z powyższym leczenie łupieżu tłustego powinno być trzykierunkowe:
kuracja antygrzybiczna, przywrócenie równowagi hormonalnej, ograniczenie łojotoku za pomocą diety i specjalnej pielęgnacji skóry głowy oraz włosów.
Bardzo dobre rezultaty w leczeniu łupieżu tłustego daje stosowanie szamponów leczniczych zawierających ketokonazol, siarczek selenu bądź cyklopiroks, które działają grzybobójczo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze