Sposoby na łupież
KAROLINA • dawno temu • 1 komentarzJest kilka rzeczy, które pomimo naszych najszczerszych starań, mogą zepsuć piękną fryzurę. Umycie, wysuszenie i wymodelowanie włosów nie zawsze jest gwarancją utrzymania zakładanego efektu. Oprócz wiatru i deszczu nasze idealne uczesanie może zepsuć, wciąż pojawiający się w najmniej odpowiednim momencie, łupież. Jakie są jego przyczyny? Czy można go w jakiś sposób zwalczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przyczyny łupieżu
Chyba każdy, choćby na filmie reklamowym, widział łupież. Jego pojawienie się jest niewątpliwie nieestetyczne. Łuszcząca się skóra głowy jest bardzo widoczna, zwłaszcza na ciemnych włosach i ubraniach, bowiem najczęściej nieleczona choroba przebiega coraz intensywniej. Czym właściwie jest łupież na głowie? Podobnie jak skóra na całym ciele, tak samo ta mieszcząca się na głowie, w naturalny sposób łuszczy się, robiąc miejsce nowej. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego, jednak kiedy ten proces przybiera na intensywności, należy zastanowić się nad jego przyczyną. Istnieje kilka teorii próbujących określić przyczyny łupieżu. Początkowo sądzono, że za jego podstawianie odpowiada grzyb naturalnie występujący na skórze głowy. Oprócz tego odpowiedzialnością za jego pojawianie obciąża się innego grzyba. Na czynniki doprowadzające do nadmiernego łuszczenia się skóry głowy, wskazuje się także nieprawidłową i niezbilansowaną dietę. Zaszkodzić nam może także niewłaściwa pielęgnacja włosów, jak na przykład źle dobrany szampon, nieprawidłowe mycie głowy, czy też nadmierne suszenie.
Należy zaznaczyć, że wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu. Pierwszy z nich jest tłusty i nie tak łatwo odkleja się od skóry. Osoby cierpiące na taką odmianę najczęściej mają tłustą skórę i trądzik. Jego przeciwieństwem jest łupież suchy. To właśnie on nierzadko gości na naszych ramionach, ponieważ bardzo łatwo odkleja się od włosów. Każdy cierpiący na jakiekolwiek choroby skóry głowy pragnie jak najszybciej je wyleczyć. Zobacz, jak skutecznie pozbyć się łupieżu.
Leczenie łupieżu
Na początku należy zaznaczyć, że wystąpienie łupieżu może sygnalizować inne poważne schorzenie, więc jeśli jest on bardzo intensywny albo jeżeli nie łączysz jego wystąpienia z żadną z wyżej wymienionych przyczyn, zgłoś się do dermatologa, który pomoże ci pozbyć się tego wstydliwego problemu.
Ogólnodostępnym środkiem zapobiegającym nadmiernemu łuszczeniu się skóry są szampony przeciwłupieżowe – ograniczają wydzielanie łoju, rozwijanie się grzybów i bakterii.
Innym sposobem jest nałożenie na skórę głowy oliwki salicylowej. Stosuje się ją podobnie jak maseczkę do włosów, bowiem należy wskazany preparat trzymać na włosach przez kilka godzin, a następnie dokładnie umyć i spłukać włosy.
Czasami wystarczające jest ustalenie przyczyny łupieżu. Odnosi się to zwłaszcza do zaniechania stosowania uczulających nas kosmetyków albo zrezygnowania z suszenia włosów. Poza tym zapobiegniemy pojawieniu się łupieżu, jeśli po nałożeniu szamponu, dokładnie spłuczemy włosy wodą.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze