Łuszcząca się skóra
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuSkóra czasem lubi płatać nam figle. W najmniej spodziewanym momencie, zdawać by się mogło bez przyczyny, staje się bardzo sucha i zaczyna się łuszczyć. Problem ten dotyczy całego ciała, twarzy, a także skóry głowy. Zazwyczaj jest to reakcja skóry na niedostateczne nawilżanie i nieodpowiednią pielęgnację, ale może także być objawem poważniejszego schorzenia, czyli łuszczycy.
Przyczyny łuszczenia się skóry
Co prowadzi do łuszczenia się skóry? Niedostatecznie nawilżana skóra, zwłaszcza sucha, z czasem staje się nierówna i szorstka. Następnie mogą pojawiać się na niej zaczerwienione placki z łuszczącą się skórą lub w przypadku skóry głowy nasilony łupież. Jeśli problem dotyczy całego ciała, najszybciej łuszczy się skóra na nogach, która dodatkowo podrażniana jest w czasie depilacji. Przyczyna może tkwić także w skłonnościach genetycznych oraz twardej wodzie. Tym czynnikom nie możesz zapobiec, ale za to możesz regularnie pielęgnować skórę kremem lub balsamem zaraz po kąpieli, aby woda nie zdążyła wyparować z powierzchni naskórka. Nie używaj także szorstkich ręczników. Postaraj się nie trzeć zbyt mocno skóry ręcznikiem. Do mycia ciała stosuj kremowe żele, najlepiej zawierające oliwkę. Do oczyszczania twarzy lepsze będą kremowe mleczka i płyn micelarny. Nie stosuj zwykłego mydła, które ma działanie silnie wysuszające. Do pielęgnacji warto stosować dermokosmetyki, których receptura została starannie dopasowana do potrzeb twojej skóry.
Unikaj wizyt w solarium i wystawiania skóry na słońce bez ochrony. Dobrze, jeśli krem, którego używasz na co dzień zawiera filtry UV. Aby odzyskać ładnie wyglądającą i gładką skórę, musisz najpierw pozbyć się martwego, wysuszonego naskórka. Do ciała możesz zastosować peeling gruboziarnisty, który zetrze łuszczącą się skórę i poprawi krążenie, a przez to dotlenienie w głębszych warstwach skóry.
Kosmetyki na łuszczącą się skórę
Jakie kosmetyki mogą ci pomóc? Szukaj kosmetyków przeznaczonych do skóry suchej i atopowej, najlepiej w aptece. Powinny zawierać pantenol, kwas linolowy lub mocznik. Najlepsze będą kremy bezzapachowe. Im mniej składników jest wymienionych na opakowaniu, tym mniejsze ryzyko podrażnienia. Świetnym kosmetykiem może okazać się oliwa z oliwek, ale ze względu na niedogodności wiążące się z jej stosowaniem, lepiej sprawdzi się drogeryjna oliwka lub olejek do ciała, np. ze słodkich migdałów. Skórę głowy dotkniętą łuszczeniem pielęgnuj szamponem przeciwłupieżowym i przeciwłuszczycowym. Jeśli pojawiają się u ciebie brzydkie, czerwone suche placki łuszczącej się skóry, stosuj w tych miejscach maść z witaminą A. Jest bardzo tania, ale też bardzo skuteczna.
Skóra musi być nawilżana od wewnątrz. Pamiętaj więc o piciu wody oraz jedzeniu warzyw i soczystych owoców. Możesz także stosować suplementy diety ułatwiające zatrzymywanie wody w skórze i nawilżające ją od środka.
Jeśli łuszczenie się skóry staje się coraz bardziej uciążliwe i trwa od jakiegoś czasu pomimo starannej pielęgnacji, musisz skonsultować się z dermatologiem. Łuszczenie może być objawem chorób takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i rybia łuska.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze