Łupież suchy
KAROLINA • dawno temuProblemy z cerą i pojawiającymi się na niej niedoskonałościami wcale nie są jedynym zmartwieniem, które może stać na drodze do czucia się atrakcyjnym i pewnym siebie. Bardzo często po wejściu w okres dojrzewania tracimy nie tylko nieskazitelną cerę, lecz także nasze włosy ulegają pewnym zmianom. Chodzi przede wszystkim o to, że wraz ze zmianami hormonalnymi mogą one zacząć wypadać, szybko przetłuszczać się, czy w końcu występuje na nich nieestetycznie wyglądająca choroba skóry głowy – łupież. Co prawda, nie jest on wcale zmartwieniem nastolatków, bo cierpieć na niego mogą zarówno niemowlęta, jak i osoby dorosłe. Jego pojawianie się w najmniej oczekiwanych momentach może natomiast przyczynić się do powstawania niemałych kompleksów. Z tego też względu warto jest dowiedzieć się więcej na jego temat i znaleźć sposób na to, by go ostatecznie pokonać. Przeczytaj poniższy artykuł, a będziesz wiedzieć więcej nie tylko na temat tej choroby skóry, lecz także lepiej poznasz jedną jej odmianę – łupież suchy.
Rodzaje łupieżu
Łupież we włosach jest chyba najpopularniejszą chorobą skóry głowy. Zazwyczaj kojarzymy go z nieestetycznie opadającymi na ramiona białymi drobinkami naskórka, bardzo widocznego zwłaszcza na ciemnych ubraniach, a także u osób posiadających czarne albo brązowe włosy. Trzeba jednak już teraz zaznaczyć, że wyróżnia się kilka rodzajów łupieżu znacznie się między sobą różniących objawami, jak i wiekiem osób, u których występują. Mamy do czynienia przede wszystkim z łupieżem niemowlęcym, tłustym, a także suchym. Pierwszy z wymienionych pojawia się u noworodków, a czas jego trwania nie jest długi. Jaka jest relacja między łupieżem suchym a tłustym? Łupież tłusty pojawia się na skórze głowy, która dodatkowo wydziela nadmierną ilość sebum. Zwykle wystąpienie łupieżu suchego jest pierwszym etapem prowadzącym do jego przekształcenia się w łupież tłusty. Z tego względu tak ważna jest reakcja już na pierwsze oznaki łupieżu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że łupież to nadmierne łuszczenie się naskórka skóry głowy. Kiedyłupież głowynie jest widoczny albo pojawia się sporadycznie, można uznać, że zjawisko to utrzymuje się w normie. W innym przypadku warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać leczenie łupieżu.
Suchy łupież
Łupież suchy nie jest najostrzejszym rodzajem omawianej choroby skóry głowy, jednak cierpi na niego najwięcej osób. Jak sobie z nim poradzić? Najlepiej byłoby zlikwidować przyczynę, która sprawia, że naskórek nadmiernie się łuszczy, jednak naukowcy nie są co do niej zgodni. Istnieje jednak wiele preparatów, po które możesz sięgnąć w czasie pielęgnacji włosów. Chodzi tu na przykład o szampony na łupież. Stosowanie ich w trakcie mycia głowy na pewno złagodzi objawy łupieżu. Poza tym w aptekach dostępne są preparaty w postaci żeli i płukanek świetnie radzących sobie z tym wstydliwym problemem. Warto jest także zmienić swoje nawyki żywieniowe, wprowadzając do diety produkty bogate w witaminy A i E. Korzystnie będzie również oddziaływać na nas suplementacja skrzypu polnego. Objawy suchego łupieżu możemy także złagodzić, wykonując maseczkę z doskonale nam znanych składników, jak jajka i jogurt. Warto również w przypadku łupieżu wykorzystać oczyszczającą moc soku z cytryny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze