Mamy z wózkami: łatwe życie czy droga przez mękę?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuW tym miesiącu dobiegła końca już czwarta edycja kampanii społecznej „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę”. Fundacja MaMa walczyła o przestrzeń publiczną przystosowaną do potrzeb rodziców i dzieci, a także ludzi poruszających się na wózkach. W tym roku tematem przewodnim był problem nieprzystosowania miejsc użytku publicznego i to zarówno pod względem barier architektonicznych, jak i wciąż istniejących barier mentalnych.
Fundacja stworzyła raport dotyczący przystosowania 18 urzędów dzielnic miasta st. Warszawy, z którego wynikało m.in. że 1 urząd nie ma podjazdu dla wózków inwalidzkich i dziecięcych, 8 Urzędów Dzielnic nie ma osobnej toalety, z której może skorzystać osoba niepełnosprawna i w której rodzic może przebrać dziecko. 9 Urzędów Dzielnic nie ma miejsca, w którym dzieci mogą zająć się zabawą np. przy małym stoliku z kredkami, w czasie, kiedy rodzic załatwia sprawy urzędowe. 11 Urzędów Dzielnicy nie ma wyszczególnionej obsługi dla kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi. 2 urzędy podczas przygotowań do rozpoczęcia kampanii „O Mamma Mia!”, małym kosztem przystosowały instytucje tak, że pobyt w nich z dzieckiem jest dla rodziców i dzieci przyjemnością (Urząd Bielany i Urząd Białołęka).
Przedstawiciele kilku urzędów wyrazili opinię, że przygotowywanie miejsca dla dzieci to działanie bezcelowe i niepotrzebne. Tłumaczyli się przy tym brakiem kadry, funduszy, a w konsekwencji również, chęci. Raporty zostały wysłane do władz dzielnic. W trakcie kampanii zbierane były informacje także o innych warszawskich i podwarszawskich urzędach. Do Fundacji zgłosiły się 2 urzędy z prośbą o pomoc w przystosowaniu ich do potrzeb rodziców (Urząd Wawer i Urząd Legionowo). Fundacja MaMa nie tylko krytykuje, także chwali miejsca przyjazne rodzicom i osobom na wózkach. Stworzona w zeszłym roku Lista Miejsc Przyjaznych Rodzicom i Dzieciom jest cały czas poszerzana.
Aktualną listę dotyczącą stolicy można znaleźć na stronie Fundacji (www.fundacjamama.pl), jest tam także lista standardów, które powinno spełniać przyjazne miejsce. Z listą innych miast Polski można zapoznać się na portalu www.wczesnaedukacja.pl.
A jak jest u ciebie w mieście? Czy przestrzeń publiczna jest twoim zdaniem przystosowana do potrzeb matek z wózkami? Podziel się z nami swoją opinią?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze