Jak wybrać wózek dla dziecka?
BEATKA • dawno temu • 7 komentarzyPrzyjście na świat dziecka oznacza też pojawienie się w mieszkaniu nowych sprzętów. Podstawowym wyposażeniem są wózki dla dzieci. To dzięki nim spacery z dzieckiem są przyjemne i łatwe. Spacer w słońcu sprawi dużo frajdy nie tylko dziecku, ale też mamie. Przed kupnem wózka rodzice mogą mieć dylemat, na jaki sprzęt się zdecydować. W sklepach mamy dostępną całą gamę produktów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózków dla dzieci?
Kryteria wyboru wózka dziecięcego
Przed urodzeniem dziecka musisz zaopatrzyć się w wiele przydatnych rzeczy. Jedną z nich jest wózek dziecięcy. Jednak zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu z akcesoriami dziecięcymi, zastanów się jaki typ wózka cię interesuje. Wybierając wózek idealny rozważ, czy posłuży on do spacerów w mieście czy raczej po parku. A może, żeby szybciej wrócić do formy po ciąży, planujesz biegać z wózkiem po ścieżkach zdrowia.
Każdy wózek musi być dopasowany do wzrostu rodziców. Zbyt niski wózek spacerowy będzie niewygodny do prowadzenia. Przy zakupie warto też kierować się kryteriami mieszkalnymi. Najwygodniej mają rodzice mieszkający w domu jednorodzinnym. Znacznie gorzej osoby, które mają mieszkanie w wieżowcu i muszą korzystać z windy. Jeżeli planujecie wybierać się z maluchem w podróż samochodem, wózek musi się mieścić w aucie. Jeżeli wiecie, że będziecie musieli korzystać z komunikacji miejskiej (autobus, tramwaj), zbyt duży wózek będzie po prostu nieporęczny. Warto też odpowiedzieć na pytanie, czy będziecie umieszczać dziecko w wózku w domu, na przykład podczas drzemki.
Rodzaje wózków dla dzieci
Podstawowy podział wózków obejmuje:
- wózki jednofunkcyjne – służą jako gondole, przewidywalny czas ich wykorzystywania to 6–9 miesięcy;
- wózki dwufunkcyjne – połączenie gondoli ze spacerówką;
- wózki trójfunkcyjne – łączą gondolę, spacerówkę i dają możliwość przypięcia fotelika samochodowego.
Kupując wózek, koniecznie trzeba sprawdzić głębokość gondoli. Zbyt płytka może doprowadzić do tego, że maluch będzie z niej wypadał. Starsze dzieci będą już trochę się kręcić i wiercić. Gdy dziecko wysiada z wózeczka samo, musisz go uważnie pilnować. Drugim ważnym elementem jest mocna i stabilna budka. Dzięki niej spacer w słońcu lub na wietrze nie będzie dla malucha uciążliwy. Budka osłoni dziecko przed śniegiem, gdy wybierzesz się na spacer zimą. Rodzice rzadko sprawdzają, jaki odgłos słychać przy składaniu budki. Jeśli jest zbyt głośny, będzie budził dziecko.
Kolejnym dylematem rodziców jest ilość kół. Na rynku dostępne są wózki cztero- i trójkołowe. Trójkołowe wózki są lżejsze i prostsze do złożenia, ale też mniej stabilne w porównaniu do tych z czterema kołami. Modele czterokołowe łatwiej pokonują krawężniki. Jeśli jednak myślisz o joggingu z wózkiem to wybierz model z trzema kołami. Trójkołowce mogą poszczycić się lepszą amortyzacją. Jest jednak pewne ograniczenie. Wózki trójkołowe sprawdzają się tylko na płaskim terenie.
Oprócz ilości kół, warto zwrócić uwagę na ich rodzaj. Na spacery po mieście odpowiednie będą koła plastikowe lub pompowane. Jednak jeśli teren jest nierówny i piaszczysty, koła plastikowe nie zdadzą egzaminu, w tym wypadku najlepsze będą pompowane. Jeśli będziesz wprowadzała wózek do windy lub po schodach, przy jego zakupie zwróć uwagę na rozstaw kół. Ważna będzie też waga. Wózki jednofunkcyjne są z reguły najcięższe.
Sprawdź czy możesz wózek złożyć i rozłożyć przy pomocy jednej ręki. Możliwość złożenia mają wózki dwu- i trójfunkcyjne. Modele jednofunkcyjne nie są składane. Rączka wózka powinna być regulowana (ma to duże znaczenie, gdy istnieje różnica między wzrostem mamy i taty) i powinna istnieć możliwość jej przełożenia. Przy zakupie wózka pomyśl o dodatkach. Koszyk, parasolka, torba na spacer, a nawet rękawiczki do wózka będą na pewno przydatne. Drodzy rodzice, jeśli już wypatrzyliście idealny wózek, sprawdźcie czy ma on znak zgodności z europejską normą bezpieczeństwa – znak „B” w trójkącie.
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze