Nie rozmawiaj z nieznajomym
BEATKA • dawno temuObecnie dość często mówi się o zjawisku pedofilii. Porwania dzieci są szeroko nagłaśniane przez media ogólnopolskie. Jak zatem ustrzec dziecko przed niebezpiecznymi spotkaniami? Nadopiekuńczy rodzice odpowiedzą: „Nie spuszczać dziecka z oka”. Metoda może i dobra, ale czy możliwa do wprowadzenia w życie? Wychowanie dziecka nie polega na ciągłej kontroli, poza tym jest to fizycznie niemożliwe. Rodzice powinni dać dziecku wiedzę, którą maluch wykorzysta w niebezpiecznej sytuacji. Dorośli powinni wytłumaczyć dziecku, jak ma się zachować, gdy ktoś będzie je zaczepiał.
Rozmowy z obcymi
Dzieci są zazwyczaj ufne, nie miały bowiem jeszcze okazji przekonać się o tym, jak niebezpieczne jest życie. Jednak ich spontaniczne zaufanie do ludzi może przyczynić się do ich zguby. Maluch z radością zacznie opowiadać miłemu panu, który da mu lizaka, o tym gdzie mieszka, do jakiej szkoły chodzi. Innemu mężczyźnie (lub kobiecie) otworzy drzwi, gdy ten powie, że zna rodziców i ma dla nich ważną wiadomość.
Rozmowy z obcymi mogą skończyć się tragicznie. Napaściom ulegają przeważnie maluchy powyżej 9 roku życia. Dzieci te są już na tyle duże, że mogą samodzielnie wracać ze szkoły lub chodzić po zakupy. Samodzielne dziecko powinno jednak zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób zachować się, gdy będzie przez kogoś nagabywane. Tymczasem, dziewięciolatkowie uważają, że największym zagrożeniem są dla nich jadące samochody, a ich jedyną wiedzą na temat bezpieczeństwa jest to, w jaki sposób przejść przez ulicę. O bezpieczeństwo dziecka muszą zadbać rodzice.
Bezpieczeństwo dzieci
Rodzice muszą uświadomić dziecko, że istnieją ludzie, którzy mogą chcieć je wykorzystać. Cenną wiedzą jest to, w jaki sposób dziecko może rozpoznać i uniknąć niebezpiecznej sytuacji. Maluch musi dowiedzieć się, że nikt nie ma prawa go molestować lub w jakikolwiek inny sposób krzywdzić. Lęki dzieci biorą się często z niewiedzy. Dlatego też, dorośli muszą wytłumaczyć maluchowi, że są gotowi zawsze stanąć w jego obronie. Dziecko powinno mieć zachowane poczucie bezpieczeństwa. Tylko wtedy maluch przyjdzie z ewentualnym problemem do rodziców. W innym wypadu dziecko będzie ukrywać to, że dzieje mu się krzywda. W jego przekonaniu, to ono będzie winne zaistniałej sytuacji i będzie bało się ewentualnej kary.
Co powinni zrobić rodzice, żeby zapewnić dziecku ochronę? Niebezpieczeństwo czyha na dzieci również w świecie wirtualnym. Dorośli powinni czuwać nad bezpieczeństwem w internecie. Nigdy nie wiadomo, kim jest anonimowy rozmówca. Osoba podająca się za dziesięcioletniego Wojtka może być zdegenerowanym mężczyzną.
Dziecko nie powinno wychodzić samo o zmroku. Jeżeli jednak nie ma innego wyjścia, maluch musi pamiętać o kilku zasadach. Dziecko powinno chodzić z grupką kolegów, nie może reagować na zaczepki, na propozycje odwiezienia do domu, ani na prośby o pomoc (np. pomoc w szukaniu niby to zgubionych w krzakach pieniędzy). Rodzie powinni wytłumaczyć dziecku, że osoby nawet z pozoru wyglądające niewinnie, mogą być niebezpieczne. Maluch nie może też informować obcych o miejscu zamieszkania i nazwie szkoły, do której chodzi. Zakazane jest przyjmowanie prezentów od obcych lub wsiadanie do windy samemu z obcym człowiekiem.
Dzięki znajomości podstawowych zasad, rodzice nie muszą martwić się o bezpieczne wakacje czy inne momenty, w których nie mogą sami sprawować opieki nad dzieckiem. Jeżeli dziecko doznało napaści, rodzice powinni zapewnić mu pomoc psychologa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze