Co dziecko powinno wiedzieć o internecie?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuW dobie rozwoju internetujuż coraz młodsze pociechy lgną, by poznać świat wirtualny. Aktualnie korzystanie z internetu nie ogranicza się jedynie, (jak to było w latach wcześniejszych), do grania w gry komputerowe, lecz do poszukiwania informacji niezbędnych do szkoły, jak i do poznawania nowych koleżanek i kolegów. Nie zawsze jednak takie swobodne serfowanie po necie jest dla dzieci bezpieczne. Dlatego zawsze należy pociechy do tego przygotować, ucząc je podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Poinformuj swoje dziecko o tym, że:
1. Warto ograniczyć zaufanie do nowo poznanych osób w necie
Poznając kogoś z netu warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Nie widzimy z kim naprawdę rozmawiamy. Może się niestety tak zdarzyć, że osobą, która podaje się za rówieśnika twojego dziecka jest w rzeczywistości starszym mężczyzną. Dlatego też powiedz dziecku, by:
— nie opowiadało zbyt wiele o sobie
— nie umawiało się na spotkania bez udziału rodziców
— nie mówiło, gdzie mieszka czy gdzie chodzi do szkoły
2. Dziecko powinno rozmawiać z rodzicami
Konieczne jest uświadomienie dziecku, że w internecie, ktoś może być jego przyjacielem, lecz zawsze i w każdej sytuacji to rodzice martwią się o dziecko i zawsze służą pomocą. Dlatego warto, by dziecko rozmawiało z wami o tym, co robi w Sieci. Szczególnie, jeśli:
— ktoś pyta je, gdzie mieszka, czy chodzi do szkoły
— ktoś zadaje dużo pytań na jego temat
— ktoś chce się z nim spotkać poza internetem
— zaprzyjaźni się z kimś, lub też z kimś się pokłóci w Internecie
— chce zamieścić swoje zdjęcie albo film ze swoim udziałem
— coś je przestraszyło lub było jego zdaniem niedobre dla ciebie
3. Zdjęcia – może wrzucić ale już nie skasować
Może zamieścić swoje zdjęcie w serwisie internetowym. Może dodać je np. do swojego profilu.
Może też oczywiście usunąć je z profilu.
Jeżeli jednak ktoś ją wcześniej skopiował, usunięcie z profilu nic dziecku nie da. Nie jest w stanie zabronić ludziom kopiowania jego zdjęć, jeśli zostały wrzucone do sieci przez dziecko…
Szczególnie istotne jest więc bardzo dobrze się zastanowić, czy któregoś dnia nie będzie żałować, że takie zdjęcie lub taki film wrzuciło. Takie sprawy trzeba zresztą zawsze omówić z którymś z rodziców, gdyż oceni zdecydowanie dokładniej od dziecka.
4. Milczenie jest złotem. Zwłaszcza w Sieci.
Przysłowie mówi, że mowa jest srebrem – milczenie złotem. W Internecie sprawdza się to zawsze: lepiej jest powiedzieć mniej, niż oczekują nasi rozmówcy, niż wyjawić im wszystko o co pytamy.
A na zakończenie do rodziców – pamiętaj, dziecko to nie pluszak.
Nie można tak po prostu odstawić go na półkę. Ani przed monitor. Żadne zakazy, nakazy i porady nie odniosą najmniejszego skutku, jeśli nie zostaną poparte autorytetem rodzica. A ten buduje się w codziennych kontaktach ze swoim potomstwem.
Źródło: lajfmajster.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze