Bezpieczeństwo dzieci w sieci
BEATKA • dawno temuTwoja pociecha sama korzysta z Internetu? O bezpieczeństwo dzieci w Internecie powinni zadbać rodzice. Globalna sieć niesie za sobą zagrożenia nie tylko dla najmłodszych, ale dla wszystkich. Jednak to dzieci podatne są na różne wpływy, nie zawsze dobre. Zakazywanie korzystania z komputera nie jest najlepszym rozwiązaniem. Komputer jest obecnie dość powszechnym urządzeniem, a Internet staje się niezbędnym i niezastąpionym źródłem informacji. Zamiast więc nakładać na dziecko kary, powinnaś nauczyć je tego, w jaki sposób bezpiecznie serfować po Internecie. Co dziecko powinno wiedzieć o Internecie?
Znajomości w sieci
Rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka i to właśnie oni powinni zadbać o jego bezpieczeństwo. Korzystanie z Internetu jest obecnie bardzo powszechne, dlatego też zakazy korzystania z komputera na niewiele się przydadzą. Nadopiekuńczy rodzice, robiąc z Internetu zakazany owoc, powodują, że dziecko ciągnie do niego jeszcze bardziej. Rozwiązaniem jest nauczenie malucha, że bezpieczne korzystanie z Internetu jest możliwe. Razem z dzieckiem możesz poszukać i stworzyć listę fajnych i interesujących stron internetowych, które maluch może spokojnie odwiedzać.
Wytłumacz maluchowi, jak niebezpieczne mogą być przypadkowe znajomości zawierane w świecie wirtualnym, że niektóre osoby kłamią odnośnie swojej tożsamości i podają się za kogoś, kim nie są. Dlatego też wirtualna Ania może być w rzeczywistości dorosłym Wojciechem. Rodzice powinni ostrzec malucha i powiedzieć mu, że istnieją ludzie, którzy chcą zrobić mu krzywdę.
Powiedz też dziecku, jakie ryzyko niesie za sobą umawianie się na spotkania z przypadkowo poznanymi osobami. Stąd jeśli dziecko nawiąże z kimś kontakt przez Internet, powinno wcześniej powiadomić rodziców o chęci spotkania się z nowym znajomym. Dodatkowo spotkanie powinno odbyć się w towarzystwie rodziców, rodzeństwa lub przyjaciół.
Podawanie danych w sieci
Niekiedy, aby uzyskać dostęp do stron internetowych, należy podać dane osobowe. Rodzice powinni uświadomić dziecko, żeby przed podaniem danych, zapytało ich o zgodę. To samo dotyczy podawania danych przypadkowym osobom. Naucz dziecko weryfikowania informacji przeczytanych w Internecie z wiadomościami z książek – encyklopedii i słowników. Internet nie powinien być jedynym źródłem wiedzy.
Nie krzycz na dziecko, gdy przez przypadek wejdzie na strony przeznaczone dla dorosłych. Niekiedy maluchy boją się przyznać do tego, że źle zrobiły i milczą. Tymczasem szczera rozmowa może przynieść więcej korzyści. Błędem wychowawczym jest krzyczenie na dziecko, gdy to nie zawini umyślnie. Taka sytuacja powoduje, że maluch traci do rodzica zaufanie. Bezpieczeństwo dzieci zależy od rodziców oraz od samych dzieci, dlatego zamiast zakazywać, ucz je.
Kontroluj poczynania swojego dziecka. Śledź strony, na które wchodzi oraz to, jak zachowuje się w sieci. Zorientuj się, jakie znajomości zawiera przez Internet. Taka kontrola nie tylko umożliwi dziecku bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu, ale też zapewni ci spokój. Rodzice powinni pamiętać, że świadomość zagrożeń i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach krytycznych, mogą zapewnić większe bezpieczeństwo, niż unikanie korzystania z Internetu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze