Niedoczynność tarczycy w ciąży
BEATKA • dawno temuNa niedoczynność tarczycy cierpi około 2–3 procent kobiet ciężarnych. Zazwyczaj występuje niedoczynność subkliniczna, czyli bezobjawowa. Postać pełnoobjawowa choroby pojawia się raptem u 0,5 procenta kobiet w ciąży. Panie z niedoczynnością tarczycy muszą być pod stałą opieką lekarza. Nieleczona choroba powoduje komplikacje, takie jak niekorzystny wpływ na rozwój umysłowy dziecka, przedwczesny poród, poronienie. W celach zahamowania rozwoju choroby konieczne jest podawanie hormonu tarczycowego T4.
Przyczyny i objawy choroby tarczycy
Choroby tarczycy dość często występują u kobiet w ciąży. Zdecydowanie rzadziej u ciężarnych stwierdza się jakiekolwiek inne choroby autoimmunologiczne (na przykład cukrzycę ciążową, bielactwo czy niedokrwistość Addisona-Biermera). Bezpośrednią przyczyną niedoczynności tarczycy jest pojawienie się przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej. Co powoduje pojawienie się tych przeciwciał? Wymienić można choćby:
- niedobory jodu w środowisku (diecie, powietrzu),
- przewlekłe autonomiczne zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto,
- leczenie choroby Gravesa-Basedowa (która jest przyczyną nadczynności tarczycy),
- komplikacje powstałe na skutek nieprawidłowej substytucji hormonalnej,
- przyjmowanie leków mających w swoim składzie jod,
- niedoczynność przysadki mózgowej,
- nadczynność przysadki mózgowej,
- chorobę Addisona.
Niedoczynność tarczycy nie daje wyraźnych, typowych objawów, a czasami może przebiegać bezobjawowo. Kobieta ciężarna objawy niedoczynności tarczycymoże wziąć za dolegliwości ciążowe. Wśród najczęstszych objawów choroby tarczycy można wyróżnić: zmęczenie, szybki i zbyt duży przyrost wagi w ciąży, ospałość i senność, zaparcia, uczucie chłodu, suchość skóry.
Niedoczynność tarczycy musi być leczona. Żeby jednak postawić diagnozę i rozpoznać chorobę, należy wykonać odpowiednie badanie w ciąży. W celu określenia poziomu hormonów wykonuje się badanie poziomu hormonów tarczycy.
Leczenie i powikłania niedoczynności tarczycy
Zaniedbanie leczenia chorób tarczycy może mieć poważne konsekwencje dla dziecka i kobiety ciężarnej. Niedoczynność tarczycy może spowodować:
- niedokrwistość w ciąży,
- nadciśnienie ciążowe,
- przedwczesne odklejanie łożyska,
- krwawienie poporodowe,
- poronienie.
Choroby tarczycy wpływają niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Groźnym następstwem choroby jest opóźnienie rozwoju umysłowego. Po urodzeniu poziom inteligencji dziecka może znacznie odbiegać od normy (na niekorzyść malucha) – IQ może spaść poniżej 85. Jeżeli niedoczynność tarczycy nie była zbyt duża, wówczas opóźnienia w rozwoju malucha nie będą tak duże, ale wystąpią. W wypadku kobiet niedoczynność może doprowadzić do niepłodności.
W celu uniknięcia komplikacji wynikających z nieleczenia niedoczynności, należy w ciąży zbadać poziom hormonów tarczycy. Badanie pomoże postawić diagnozę i rozpoznać problem jeszcze na wstępnym etapie choroby. Ważne jest również regularne badanie hormonów w trakcie ciąży. Ryzyko wystąpienia niedoczynności jest większe w wypadku kobiet zmagających się z cukrzycą ciążową, bielactwem, niedokrwistością. W jaki sposób leczyć niedoczynność tarczycy? Lekarz zaleci przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycowego T4.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze