TSH w ciąży
BEATKA • dawno temuTSH, czyli tyreotropina, to hormon, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Prawidłowe stężenia hormonów tarczycy mają olbrzymie znaczenie w okresie prenatalnym człowieka. Hormon TSH bierze pośrednio udział w prawidłowym rozwoju mózgu i obwodowego układu nerwowego oraz układu kostnego. Poza tym współuczestniczy w przemianie energetycznej i termoregulacji.
TSH w organizmie
Hormon tyreotropowy, w skrócie TSH, wpływa na ilość hormonów tarczycy wytwarzanych przez organizm.Produkowany jest on przez przysadkę mózgową. TSH bierze udział w wielu funkcjach organizmu:
- zwiększa masę tarczycy,
- poprawia przepływ krwi przez tarczycę,
- wpływa motywująco na produkcję i wydzielanie hormonów tarczycy.
Co wpływa na poziom TSH? Poziom tyreotropiny regulowany jest na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego z hormonami tarczycy. Na obniżenie TSH w organizmie mają wpływ somatostatyna i dopamina. Prawidłowo, hormon TSH powinien utrzymywać się na poziomie 0,27–4,2 mj/l. Jeżeli stężenie tyreotropiny jest mniejsze niż 0,1 mj/l, istnieje duże prawdopodobieństwo rozpoznania nadczynności tarczycy. Stężenie 0,1–0,27 mj/l może również świadczyć o nadczynności tarczycy.
Stężenie wahające się między 0,27 mj/l a 4,2 mj/l jest prawidłowe. Jest to potwierdzenie tego, że nie ma problemów z tarczycą. Jeżeli jednak stężenie jest wyższe niż 4,2 mj/l, może świadczyć o niedoczynności tarczycy. W jaki sposób zaburzenia pracy tarczycy wpływają na organizm? Nadczynność tarczycy przyspiesza metabolizm organizmu. Z kolei niedoczynność tarczycy spowalnia jego pracę. W trakcie ciąży, w organizmie wydzielane są estrogen i gonadotropina kosmówkowa, które podnoszą lub zmniejszają stężenie hormonu TSH we krwi.
Stężenie TSH w ciąży
Stężenie hormonu tyreotropowego w organizmie kobiety zmienia się zależnie od rozwoju ciąży. Dlatego też zmieniają się wytyczne odnośnie do prawidłowego stężenia.
- Pierwszy trymestr – 0,24–0,29 mj/l.
- Drugi trymestr – 0,46–2,95 mj/l.
- Trzeci trymestr – 0,43–2,78 mj/l.
Jakie czynniki wpływają na podwyższenie poziomu TSH w ciąży? Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy nieprawidłowo rozpoznaje tarczycę jako wroga i niszczy ją. W ten sposób dochodzi do utraty czynnej tkanki tarczycy i spadku produkcji hormonów. W trakcie ciąży może dojść do nawrotu nieleczonej wcześniej niedoczynności. Zbyt niski poziom hormonów tarczycy wpływa negatywnie na rozwój dziecka, gdyż spowalnia ten proces i w konsekwencji może prowadzić do jego niedorozwoju. O niedoczynności tarczycy mogą świadczyć takie objawy jak: depresja, zmęczenie, wypadanie włosów, szorstka skóra, łamliwe paznokcie.
W przypadku choroby Gravesa-Basedowa, dochodzi do nadprodukcji hormonów tarczycy. Objawia się spadkiem poziomu TSH i wzrostem stężenia hormonów tarczycy we krwi. Objawy nadczynności tarczycy to: nadmierne pocenie, przyspieszone tętno, utrata masy ciała, nadpobudliwość, drażliwość.
U każdej kobiety w ciąży zaleca się wykonanie badania TSH jako badania przesiewowego. Kobiety leczone wcześniej z powodu problemów z tarczycą powinny pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza endokrynologa, ponieważ często podczas ciąży konieczna jest modyfikacja dawek lub sposobu leczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze