Choroby skóry u niemowląt
BEATKA • dawno temuSkóra niemowlaka jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej, dlatego też nieodpowiednio pielęgnowana może ulec przesuszeniu, a w konsekwencji może dojść do zakażenia. Niektóre infekcje wymagają interwencji dermatologa. Właściwa pielęgnacja skóry niemowlaka uchroni dziecko przed dolegliwościami skórnymi. Do najczęstszych chorób skórnych dzieci zaliczamy: rumień toksyczny noworodków, potówki, ciemieniuchę, pieluszkowe zapalenie skóry, trądzik noworodkowy i atopowe zapalenie skóry.
Rumień toksyczny noworodków i potówki
Kilka dni po narodzinach u niektórych noworodków pojawiają się plamy rumieniowate i zaczerwienienia, które lokalizują się na skórze twarzy i tułowia. Po paru godzinach na ich miejscu wyskakują drobne krostki. Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna powyższych zmian. Przypuszczalnie jest to reakcja styczności skóry dziecka z kanałem rodnym matki. Dolegliwość ta nie jest groźna i zwykle przechodzi po tygodniu, choć niekiedy nawraca. Aby przyspieszyć jej zniknięcie, nie należy zapominać o zwykłej pielęgnacji skóry przy pomocy kosmetyków dla niemowląt. Warto pamiętać o tym, aby nie przegrzewać dziecka.
Potówki u niemowląt są bardzo częstą dolegliwością i powstają na skutek słabego odpływu potu. Natomiast nadmierne wydzielanie potu wynika z przegrzewania dziecka, zbyt wysokiej temperatury otoczenia lub nadmiernego ubierania noworodka. Potówki powstają także na skutek przylegania do skóry pieluszki. Wyglądają jak małe, przeźroczyste pęcherzyki. Potówki pojawiają się w miejscach narażonych na otarcia i ucisk, np. na skórze pleców, szyi, głowy, w pachwinach, pod pachami. Na potówki zwykłe pomaga unikanie przegrzewania i utrzymywanie normalnej temperatury ciała dziecka i dbanie o jego higienę ciała. Warto zrezygnować z nacierania skóry dziecka oliwką po kąpieli, gdyż tłusta warstwa utrudnia swobodny odpływ potu. Zaniedbanie potówek doprowadza do rozwoju stanu zapalnego. Przeźroczyste pęcherzyki zamieniają się w czerwone krostki i grudki – to potówki czerwone. Ich leczeniem powinien zająć się już lekarz dermatolog.
Zapalenia skóry
- Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry nazywane jest też ciemieniuchą. Na szczycie głowy dziecka tworzą się żółte, przylegające łuski. Niekiedy objawy ciemieniuchy rozprzestrzeniają się na czoło, skronie, okolice małżowin usznych, szyję i tułów. Na łojotokowe zapalenie skóry pomocne będzie regularne mycie główki dziecka szamponem dla dzieci oraz wyczesywanie łusek szczotką z miękkim włosiem. Aby zmiękczyć łuskę, możesz posmarować główkę dziecka oliwką i nałożyć na główkę bawełnianą czapeczkę. Zabiegi należy powtarzać konsekwentnie, aż ciemieniucha zniknie.
- Pieluszkowe zapalenie skóry
Pieluszkowe zapalenie skóry powstaje prawdopodobnie na skutek zbyt długiego stykania się skóry dziecka z moczem lub kałem. Dlatego też zbyt rzadkie zmienianie pieluch lub rzadkie mycie pupy jest niezdrowe dla dziecka (może też powodować odparzenia u dziecka). Pieluszkowe zapalenie skóry może pojawić się też na skutek upławów, które powodują, ze pieluszka jest cały czas lekko wilgotna. Aby pozbyć się dolegliwości, należy myć pupę niemowlaka czystą wodą i ją wietrzyć. Przed nałożeniem pieluszki, warto posmarować pupę dziecka tłustym kremem.
- Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry pojawia się u około trzymiesięcznych dzieci. Zmiany skórne lokalizują się głównie na policzkach, brodzie i czole – to grudkowate i swędzące zmiany. Nieleczone – mogą się przenieść na szyję, tułów, kończyny. Skóra dziecka jest sucha i często podrażniona, więc przy tej dolegliwości rodzice powinni smarować skórę niemowlaka produktami ochraniającymi skórę suchą. W aptekach dostępne są specjalne mydła, kremy, lotiony, żele pod prysznic, emulsje do kąpieli. Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry powinny być powtarzane 5 razy dziennie, niekiedy co 3 godziny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze