Skóra atopowa
KAROLINA • dawno temu • 1 komentarzTylko nieliczne z nas mają to szczęście, że przez całe swoje życie nie muszą zmagać się z różnymi niedoskonałościami skóry typu krosty czy zaskórniki. Co prawda każda kobieta walczy z przemijającym czasem, jednak zmarszczki nie są wbrew pozorom największym problemem niekorzystnie wpływającym na nasz wygląd. Jednym z najbardziej uporczywych schorzeń drastycznie odbijających się na stanie naszej skóry jest jej atopowe zapalenie. Ta uciążliwa choroba wymaga szczególnego leczenia i pielęgnacji. Jeżeli obawiasz się, że możesz mieć skórę atopową albo chciałabyś się dowiedzieć czegoś więcej na temat jej pielęgnacji i leczenia, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Atopowa skóra
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której wystąpienie wiązane jest z uwarunkowaniami genetycznymi. Pojawienie się na twarzy albo szyi zaczerwienienia, suchości, a także swędzenia, powstaje jako efekt zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Otóż okazuje się, że nawet mała dawka alergenów powoduje nadmierne wytwarzanie przeciwciał, co z kolei objawia się w postaci uporczywych wysypek i zaczerwień. Atopowe zmiany skórne są bezpośrednim efektem zaburzenia jej naturalnej bariery ochronnej, co przyczynia się do jej wrażliwości na działanie środowiska zewnętrznego, które dla osób zdrowych jest całkowicie nieszkodliwe. Choroba ta jest o tyle poważna, że jej czas leczenia trwa nieraz długie lata, a poprawienie się stanu skóry wcale nie oznacza całkowitego wyeliminowania problemu. Czynnikiem niejako pobudzającym ponowne pogorszenie się atopowej skóry są bodźce wysyłane poprzez układ nerwowy związane z długotrwałym i nasilonym stresem. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? W czasie pojawienia się jakichkolwiek zmian skórnych warto skonsultować je z dermatologiem. Jeżeli rozpozna omawiane schorzenie, wówczas podejmie kolejne kroki mające na celu wyleczenie. Istnieją dwa zasadnicze sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry. Pierwszy z nich wydaje się oczywisty, ponieważ opiera się na identyfikacji uczulających substancji i ich eliminacji z najbliższego otoczenia chorego. Z drugiej strony istnieje możliwość długotrwałej kuracji polegającej na znanym wszystkim alergikom odczulaniu, które polega na wprowadzaniu do organizmu niewielkiej ilości alergenu i na stopniowym „przyzwyczajaniu” go do jego występowania. Jak można zauważyć, posiadanie skóry atopowej wiązać się musi z niebywałą ostrożnością dotyczącą takich czynności jak jedzenie czy wybór odpowiedniego ubrania, ale także ze stosowaniem odpowiednich kosmetyków do jej pielęgnacji.
Pielęgnacja skóry atopowej
Pielęgnacja skóry atopowej również może stwarzać szereg problemów. Należy zaznaczyć, że stosowanie rozmaitych produktów kosmetycznych nie zastąpi nam wizyty u lekarza i zalecanej kuracji, ale w wyraźny sposób może zmniejszyć uporczywe swędzenie czy zaczerwienienie. Bardzo ważny jest jednak właściwy wybór preparatów do pielęgnacji ciała, ponieważ niewłaściwe ich dobranie może tylko pogorszyć naszą alergię. Obecnie w drogeriach i aptekach można nabyć linie kosmetyków specjalnie przeznaczonych do skóry atopowej. Warto jednak również przed ich zastosowaniem sprawdzić, czy w ich składzie nie występują żadne uczulające nas substancje. Z reguły kosmetyki te mają działanie nawilżające i odbudowujące naturalną warstwę ochronną skóry.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze