Poznaj i polub swoją skórę!
DORA ROSŁOŃSKA • dawno temuDziękujemy za wszystkie nadesłane pytania, było ich wiele, a oto te, na które odpowiedział ekspert ZIAJA. Zwycięzcy konkursu już zostali poinformowani mailowo, sprawdźcie więc swoje skrzynki mailowe.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane pytania, było ich wiele, a oto te, na które odpowiedział ekspert ZIAJA. Zwycięzcy konkursu już zostali poinformowani mailowo, sprawdźcie więc swoje skrzynki mailowe.
Podajemy nicki zwycięzców: Piorun, Ignam, Janina, Katk5341, Magda, Danuta, Monique1234, Natalia, Sylwia, Kapka, Asia, szysza, Natalia, Szymusiowa, Kasia.
Oczyszczanie
Czy mając wrażliwą cerę można wykonywać oczyszczanie manualne w salonie kosmetycznym? Jakie kosmetyki najlepiej zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia takiej skóry po zabiegach w gabinecie?
Cerze wrażliwej w szczególności nie polecamy oczyszczania manualnego. Warto za to zwrócić uwagę na pilingi enzymatyczne, które dzięki substancjom o działaniu keratolitycznym (np. roślinny enzym papaina) delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka bez narażania na podrażnienia. Dobrym rozwiązaniem mogą być także maski z glinkami. Glinka to rozdrobniony proszek – najczęściej naturalny illit – przy delikatnym pocieraniu będzie działać łagodnie pilingująco. Jest to niestandardowe rozwiązanie, ale z uwagi na Pani wrażliwą cerę może okazać się odpowiednie. Po zabiegu proponujemy zastosować krem bogaty w naturalne lipidy naskórka - ceramidy, oleje bogate w NKT i NNKT oraz substancje łagodzące.
Polecamy: kremy z kuracji dermatologicznej AZS Ziaja med, kremy z kuracji lipidowej Ziaja Med, preparaty z serii Ulga: piling enzymatyczny, płyn micelarny, żel i kremowy olejek oraz kremy redukujące podrażnienia na dzień i na noc, maseczkę kojącą z glinką różową.
Przesuszona i odwodniona skóra
Moje problemy z cerą są bardzo podobne do opisanych w artykule — zaczerwienienie, miejscowe łuszczenie… Mam jednak jedną wątpliwość: jak odróżnić AZS od cery suchej, nadmiernie odwodnionej?
Skóra z atopowym zapaleniem skóry oprócz wyraźnych objawów nadmiernej suchości i odwodnienia charakteryzuje się występowaniem stanów zapalnych naskórka i trudnym do opanowania świądem. Ponadto ma charakter alergiczny i kontakt z czynnikami typu: konserwanty zawarte w żywności, niektóre pokarmy (cytrusy, ostre przyprawy, orzeszki ziemne, mleko krowie, białko jaja kurzego, ryby, czekolada), wełna i syntetyczne tkaniny, barwniki odzieżowe, dym papierosowy, kurz i roztocze, pyłki traw, chwastów i drzew, sierść zwierząt, pierze, wysoka temperatura, suche powietrze, różnice temperatur, zanieczyszczenie środowisk oraz stres dodatkowo zaostrzają objawy. Problem skóry odwodnionej dotyczy wyłącznie odkrytych części ciała (najczęściej dłoni, twarzy), podczas gdy atopia może wystąpić na skórze całego ciała. Ponadto skóry odwodnionej nie dotyczy ryzyko nadkażeń mikrobiologicznych, charakterystycznych dla skóry atopowej. To podstawowe różnice, które pozwolą zweryfikować, czy mamy do czynienia z atopią.
Wrażliwość
Jaki wpływ na skórę wrażliwą ma solarium i czy jest dla niej bezpieczne?
Idea solarium opiera się na eliminacji promieniowania UVB powodującego oparzenia słoneczne i wzmocnieniu dawki UVA, które przyczynia się do uzyskania opalenizny bez powstawania rumienia czy zaczerwienienia. Nie oznacza to jednak, że negatywny wpływ promieniowania UV na skórę został całkowicie ograniczony. W przeciwieństwie do UVB, wywołujących widoczne reakcje powierzchniowe (rumień, oparzenia) w bardzo krótkim czasie, efekty dużej dawki UVA są zauważalne dopiero po latach. W tym przypadku negatywne oddziaływanie ma znacznie większy zasięg — dociera aż do poziomu skóry właściwej i wywołuje reakcje fotoalergiczne, fototoksyczne, fotostarzeniowe, niekiedy także zmiany nowotworowe. Z tych względów nie polecamy tej formy opalania – szczególnie w przypadku skóry wrażliwej, podatnej na podrażnienia (w tym fotouczulenia).
Czerwone policzki, nos i broda
Mam przykrą i krępującą dla mnie przypadłość. Gdy przebywam w bardzo ciepłych pomieszczeniach, zjem gorącą potrawę, a na dworze wieje silny wiatr, bądź panują niskie temperatury, moja cera "odwdzięcza się" silnym rumieńcem, w dodatku policzki są bardzo suche i szorstkie w dotyku, co robić? (proszę, pomóżcie)
Problemy skóry wrażliwej na zmiany temperatury, reagującej uczuciem pieczenia i rozgrzania wynikają z nadreaktywności naczyń krwionośnych. Przy tego typu dolegliwościach proponujemy krem wyciszający rumień, który zapewnia szybki efekt kojący i normuje mikrokrążenie skórne. Aby zmniejszyć suchość i zlikwidować uczucie szorstkości polecamy uzupełnić pielęgnację o produkty bogate w ceramidy, oleje z dużą zawartością NNKT oraz witaminę E i aktywne substancje łagodzące (alantoina, prowitamina B5, antyleukina 6).
Polecamy: krem wyciszający rumień na dzień/na noc z kuracji naczynkowej, kremy z kuracji dermatologicznej AZS, kremy z kuracji nawilżającej Ziaja Med, kremy z serii Ulga.
AZS czy łuszczyca?
Jak odróżnić AZS od łuszczycy?
Pomiędzy AZS i łuszczycą występuje wiele podobieństw, jak np.: miejsca występowania na skórze, świąd, ryzyko nadkażeń. Podstawowa różnica polega na odmiennym charakterze tych chorób. Przy łuszczycy stan chorobowy ma w głównej mierze podłoże genetyczne i polega na nadmiernej produkcji keratynocytów przez warstwę podstawną naskórka oraz przyśpieszeniu procesu rogowacenia do 3–4 dni (podczas gdy normalnie trwa on ok. miesiąca), w wyniku czego na skórze pojawiają się swędzące grudki, które pokrywają się łuskami. W zależności od stadium choroby zmiany łuszczycowe mogą powiększać swoją powierzchnię, a ich kolor ciemnieje. Tymczasem, jeśli mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry, wówczas stany zapalne skóry, mimo podobnego wyglądu i uporczywego świądu, mają głównie podłoże alergiczne – są wynikiem reakcji immunologicznej organizmu na kontakt z czynnikiem drażniącym.
AZS a alergeny
Czy atopowe zapalenie skóry jest wywołane przez alergeny czy może inne czynniki?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą przewlekłą i uciążliwą, o nawrotowym przebiegu, charakteryzującą się stanem zapalnym i trudnym do opanowania świądem. Jest chorobą dziedziczną, a przyczyną w około 70–80% przypadków są alergie. Objawy AZS mogą zostać zaostrzone poprzez:
- nieodpowiednio dobrane preparaty do higieny i pielęgnacji skóry
- konserwanty zawarte w żywności, niektóre pokarmy (cytrusy, ostre przyprawy, orzeszki ziemne, mleko krowie, białko jaja kurzego, ryby, czekolada)
- wełna i syntetyczne tkaniny, barwniki odzieżowe
- dym papierosowy
- kurz i roztocze, pyłki traw, chwastów i drzew, sierść zwierząt, pierze
- wysoka temperatura, suche powietrze, różnice temperatur, zanieczyszczenie środowiska
- a także stres.
Wrażliwa skóra tłusta
W jaki sposób pielęgnować wrażliwą i podrażnioną skórę tłustą, skoro lekkie kremy regulujące wydzielanie sebum wzmagają jej wrażliwość i podrażnienie, a kremy tłuste powodują jeszcze większe wydzielanie sebum?
W przypadku skóry wrażliwej i tłustej należy zachować szczególną równowagę ostrożność i równowagę w pielęgnacji.
Proszę unikać stosowania produktów silnie oczyszczających, ponieważ takie rozwiązania tylko pogłębiają problem. Ważnym elementem jest także zróżnicowanie pielęgnacji na dzienną i wieczorną. Szczególnie zimą skóra narażona na działanie centralnego ogrzewania podczas snu,staje się sucha i odwodniona, przez co bardzo często reaguje jeszcze bardziej wzmożoną produkcją sebum nad ranem. Na wieczór wybierzmy zatem krem, który wiąże wodę i zapobiega jej utracie oraz uzupełnia ubytki fizjologicznych składników skóry. Krem lipidowy nie musi oznaczać „tłustego” preparatu. W porannej pielęgnacji stawiajmy na kremy ze składnikami regulującymi pracę gruczołów łojowych, którym towarzyszą substancje utrzymujące prawidłowe nawilżenie oraz takie o działaniu łagodzącym. Niezmiennie w ramach „kuracji oczyszczającej” polecamy stosowanie łagodnych pilingów enzymatycznych oraz oczyszczających maseczek z glinkami na zmianę z nawilżającymi i regenerującymi. Warto wypróbować preparaty do demakijażu i mycia twarzy typu emulsyjna baza myjąca. Dodatkowo do osuszania twarzy po myciu proponujemy zastosować jednorazowe ręczniki papierowe – tym sposobem zwiększamy higienę i ograniczamy rozwój bakterii.
Polecamy: fizjoderm żel oraz fizjoderm krem do stosowania na noc, kremy z kuracji dermatologicznej AZS Ziaja Med na wieczór, krem redukujący trądzik na dzień, maseczki z glinkami, piling enzymatyczny Ulga.
Całodzienna pielęgnacja
Chciałam zapytać czy są pory dnia, w których najlepiej wykonywać zabiegi pielęgnacyjne dla skóry atopowej? Tak jak metabolizm — być może i skóra posiada swoje "ulubione" godziny na nawilżanie lub regenerowanie?
Skóra atopowa jest nadwrażliwa, podatna na podrażnienia, zaczerwieniona, z tendencją do pękania naskórka, przez co ma skłonności do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Miejscowo bardzo sucha, łuszcząca się, szorstka, odwodniona z zachwianą równowagą hydro-lipidową (naturalna bariera ochronna). Charakteryzuje się intensywnym swędzeniem.
Bez względu na porę dnia ważne jest, aby zapewnić skórze odpowiednią higienę: zamiast tradycyjnych mydeł – olejki do mycia, kremowe olejki, kremo-żele o pH zbliżonym do pH skóry, zawierające natłuszczające oleje (np. słonecznikowy), oraz substancje powierzchniowo czynne (surfaktanty) typu sole izetionianu oleju kokosowego, sulfobursztyniany, alkilosiarczany i betaina.
Pielęgnacja twarzy i ciała powinna opierać się o produkty z naturalnymi lipidami naskórka (ceramidy, oleje bogate w NKT i NNKT — kwas linolowy i linolenowy) oraz wspomagająco preparaty dermokosmetyczne zawierające przede wszystkim substancje łagodzące (D-panthenol, alantoina), przeciwświądowe, regenerujące, przeciwbakteryjne.
Z uwagi na metabolizm i potrzeby tego typu skóry wieczór i noc są najlepszą porą na regenerację i łagodzenie zmian chorobowych.
Polecamy: kurację dermatologiczną AZS Ziaja Med.
Swędząca głowa
Witam,
przy każdorazowej zmianie szamponu na początku jego stosowania strasznie swędzi mnie głowa i pojawiają się na niej strupki. Jakich składników powinnam unikać albo jakich szukać w szamponach?
Podobnie jak skóra ciała i twarzy, skóra głowy również jest podatna na podrażnienia i może okazać się wrażliwa. Z tego względu polecamy stosowanie szamponów zawierających substancje łagodzące i przeciwświądowe, które działają ochronnie na skórę głowy i przywracają jej naturalną równowagę. Do takich substancji należą m.in. np.: syrop kukurydziany, inulina. Warto także wypróbować maski do włosów. Tego rodzaju preparaty najlepiej nałożyć na zwilżone włosy jeszcze przed użyciem szamponu, następnie dokładnie wmasować w skórę głowy oraz we włosy w kierunku od nasady, aż po końcówki i zostawić na kilka do kilkunastu minut. Następnie zmyć, kolejno wodą i szamponem. Zabieg wykonywany 1–2 razy w tygodniu chroni przed przesuszeniem i złuszczaniem naskórka (pozorny łupież).
Polecamy: szampon łagodzący Ziaja Med
Pielęgnacja w AZS
Czy skóra może "przyzwyczaić się do danego emolientu"? Gdy pomaga mi dany produkt, to po jakimś czasie jego dobroczynne działanie zanika. Czy jest możliwe, że w AZS skóra uodparnia się na dany emolient?
Skóra nie przyzwyczaja się do emolientu, tylko jej potrzeby ulegają zmianie, dodatkowo w przypadku AZS zmieniają się w zależności od stadium choroby. W skórze suchej ubytki ceramidów prowadzą do uszkodzeń bariery ochronnej naskórka i powstawania dysfunkcji skóry. W przypadku atopowego zapalenia skóry mówimy o ubytkach ceramidów 3 i 6, jednocześnie mamy do czynienia z zachwianą równowagą hydro-lipidową, skłonnością do podrażnień, pękania i infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Ważne jest, aby produkty stosowane do pielęgnacji oprócz naturalnych lipidów naskórka (ceramidy, oleje bogate w NKT i NNKT — kwas linolowy i linolenowy) zawierały substancje łagodzące, przeciwświądowe, regenerujące oraz przeciwbakteryjne. W ten sposób zapewniamy skórze z AZS kompleksową ochronę i pielęgnację bez względu na stadium choroby.
Polecamy: kremy i emulsję z kuracji dermatologicznej AZS Ziaja Med
Oczyszczanie twarzy
Posiadam skórę bardzo suchą, wrażliwą, alergiczną, po umyciu ściągniętą i swędzącą. Zdecydowanie wolę oczyszczanie twarzy bez użycia wody — używam wtedy płynu do demakijażu, następnie płynu micelarnego, jednak nie jestem pewna czy takie oczyszczanie wystarczy? Czy jest prawidłowe i dobre dla skóry?
Jeśli posiadamy skórę bardzo suchą, wrażliwą, w określonym stopniu także alergiczną, warto zwrócić uwagę na odpowiednią higienę. Polecamy łagodne żele i olejki myjące, które oprócz łagodnego mycia zapewnią ochronę przed nadmiernym wysuszeniem i zneutralizują działanie twardej wody. Jeśli jednak skóra twarzy źle reaguje na kontakt z wodą, wówczas dobrym rozwiązaniem jest oczyszczanie za pomocą płynów micelarnych (zastępują mleczko i tonik). Micele to aglomeraty cząsteczek substancji powierzchniowo czynnych, składające się z części/powierzchni hydrofilowej oraz hydrofobowej. Dzięki takiej budowie micele oczyszczają kompleksowo — również z substancji hydrofobowych, czyli nierozpuszczalnych w wodzie, takich jak resztki makijażu, nadmiar sebum itp. Ponadto płyny micelarne przywracają skórze naturalne pH. Jest to jak najbardziej prawidłowy i dobry dla skóry sposób na demakijaż i codzienne oczyszczanie.
Polecamy: płyn micelarny Ulga, płyny micelarne Ziaja Med
Skóra z przebarwieniami
Witam!
Po ciąży w wyniku działania promieni słonecznych zostały mi plamy na twarzy, głównie przebarwienia pod oczami i na nosie. Mam pytanie do ekspertów jak skutecznie rozjaśnic przebarwienia i co należy stosować, aby plamy nie powróciły?
W przypadku przebarwień podstawą jest włączenie do pielęgnacji preparatów ukierunkowanych nie tylko na rozjaśnianie istniejących plam, ale także regulowanie równowagi wytwarzania i rozmieszczania melaniny – naturalnego, ciemnego barwnika skóry. Jednocześnie warto dodatkowo wspomóc ich działanie poprzez delikatne złuszczanie skóry twarzy pilingiem enzymatycznym, stosowanym 2–3 razy w tygodniu. Szczególnie polecamy nałożyć preparat na twarz zgodnie ze sposobem użycia na opakowaniu, a nadmiar pozostawić do wchłonięcia.
Polecamy: preparaty z kuracji wybielającej Ziaja Med a także z kuracji dermatologicznej z witaminą C+HA/P, piling enzymatyczny z serii Ulga.
Skóra przesuszona dermokosmetykami do zwalczania trądziku
Witam.
Stosuję dermokosmetyki na problemy z trądzikiem, jednak zauważyłam, że strasznie wysuszają one moją skórę. Moje pytanie jest takie — czy powinnam kontynuować kurację i jedynie stosować kremy nawilżające pod makijaż czy przerwać i nawilżyć skórę, a potem wrócić do antytrądzikowej kuracji?
Problem trądziku nie zawsze dotyczy wyłącznie posiadaczy skóry tłustej i mieszanej. W przypadku skóry suchej z miejscowo występującym trądzikiem należy zadbać o wszystkie potrzeby cery i zapewnić jej kompleksową pielęgnację. Polecamy stosowanie kremów intensywnie nawilżających, przywracających prawidłową równowagę hydro-lipidowo, natomiast na miejsca ze zmianami trądzikowymi proponujemy wybierać skoncentrowane preparaty do stosowania punktowego.
Efekt antytrądzikowy może wspomóc stosowanie łagodnych dla skóry pilingów enzymatycznych oraz maseczek (oczyszczająca stosowana zamiennie z innymi, w celu zapewnienia odpowiedniego nawilżenia i odżywienia skóry – do wyboru: nawilżająca, regenerująca, anty-stres, dotleniająca, kojąca).
Polecamy: kurację dermatologiczną AZS, kurację lipidowej, kurację nawilżającej Ziaja Med; żel punktowy z kuracji antybakteryjnej Ziaja Med., maseczki z glinkami (na zmianę oczyszczająca + nawilżająca/regenerująca/kojąca/anty stres).
Wrażliwa skóra a detergenty
Mam wrażliwą skórę szczególnie na dłoniach, na których zetknięcie się z detergentami objawia się wysypką, swędzeniem, łuszczącą się, suchą skórą, a wręcz rankami do krwi. Niestety, rękawiczki też powodują u mnie podrażnienia. Jak sobie radzić w tej sytuacji? Jak chronić skórę przed detergentami?
Reakcje alergiczne na dłoniach to jedne z najbardziej uciążliwych. Proponujemy rozpocząć od zmiany dotychczas stosowanych preparatów do mycia rąk na olejki myjące o działaniu natłuszczającym. Dodatkowo należy pilnować, aby po każdym myciu wmasować w dłonie ulubiony krem – może to być także natłuszczająca emulsja do ciała. Do wieczornej regeneracji proponujemy wykorzystać odżywcze maski do rąk, bogate w naturalne lipidy naskórka. Ponadto, jeśli na skórze często występują otarcia i drobne pęknięcia, wówczas polecamy nałożyć miejscowy „opatrunek” w postaci maści oliwkowej. Jeśli stosowanie rękawiczek jednorazowych (najlepiej bezproszkowych – silikonowych) nie zapewnia odpowiedniej ochrony, przed myciem naczyń czy też sprzątaniem proponujemy wmasować w dłonie preparaty bogate w oleje „suche”, czyli silikony, które stworzą na dłoni efekt rękawiczki i częściowo izolują od negatywnego wpływu detergentów.
Polecamy: serię kuracja dermatologiczna AZS, maski do rąk – oliwkową, kozie mleko, krem ochronny z ekstraktem z bawełny. Sprawdzić się mogą także: mleczko dla dzieci z serii Ziajka, maść nagietkowa i krem łagodzący z 10% D-panthenolu.
Trochę nietypowe pytanie o zmiany z wiekiem
Czy skóra z czasem może się zmienić. I skąd takie zmiany w wyglądzie naszej skóry? Ja nigdy nie miałam problemów skórnych, teraz mając 30 lat zaczynam obserwować wysuszanie się mojej skóry, czasami pojawiają się miejscowe złuszczenia – dlaczego i czy tak już będzie?
Potwierdzamy, tak jak zmieniają się pory roku, tak nasza skóra i jej cechy zmieniają się z wiekiem. Spoistość, ponieważ mniejsza jest produkcja kolagenu.
Starzenie się skóry to naturalny proces, który wynika ze stopniowego obniżania aktywności biologicznej komórek. Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, z jakimi styka się nasz organizm. One także sprawiają, że skóra reaguje spowolnieniem naturalnych procesów regeneracji oraz czynią ją wrażliwszą.
Skóra staje się bardziej sucha przez ubytki w naturalnym cemencie komórkowym naskórka, przez co traci barierę ochronną i staje się podatna na odwodnienie. Naskórek staje się szorstki i cienki, ponieważ spada tempo produkcji keratynocytów, a obniżona aktywność oraz nieprawidłowe usieciowanie włókien kolagenowych i elastynowych wpływa na pojawienie się pierwszych zmarszczek. Często występują przebarwienia – to efekt zaburzeń w procesie wytwarzania i rozmieszczania melaniny w komórkach naskórka. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji mimo upływu lat, oprócz odpowiednio dobranych kosmetyków, należy zadbać o dietę oraz aktywność fizyczną. W pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej po 30. roku życia warto sięgnąć po preparaty zawierające m.in.:
- kwas hialuronowy i polisacharydy – wzmacniające barierę hydrolipidową
- oligopeptydy – aktywnie wspierające syntezę włókien elastyny
- oleje roślinne bogate w NNKT – np. olej canola
- kompleks witamin E,C, B3, B5, B6 – działających rewitalizująco i odżywczo.
Dodatkowo przy skórze suchej i wrażliwej pamiętajmy także o produktach zawierających ceramidy I, III, VI w połączeniu ze fitosfingozyną i cholesterolem, które uzupełniają braki w cemencie międzykomórkowym, zwiększając dostarczenie i wymianę lipidów w skórze.
Polecamy: kremy 30+, serię Sopot spa, krem ulga ujędrniający na noc, kurację przeciwzmarszczkową Ziaja Med, kurację nawilżającą Ziaja Med, kurację lipidową Ziaja Med.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze