Tajemnicza dopamina
PAULA • dawno temuOsoby z wysokim poziomem dopaminy w mózgu,które dodatkowo charakteryzują się małą wrażliwością na ten hormon, zazwyczaj podejmują ryzykowne działania, orazsą bardziej podatne na uzależnienia od narkotyków czy hazardu.
Naukowcy z Danii i Japonii twierdzą, iż ich badania udowodniły, że potrzeba stymulacji jest większa u osób, które posiadają więcej dopaminy w mózgu, czyli hormonu gratyfikacji. Dzieje się tak, bowiem mają oni obniżoną nań wrażliwość.
Na potrzeby eksperymentu Albert Gjedde wraz ze współpracownikami z Copennhagen Universityprześwietlił mózgi zdrowych ochotników i przyjrzał się poziomowi dopaminy oraz receptorów dopaminowych.
Powyższe wyniki mogą pomóc w opracowaniu skutecznego leczenia uzależnień. Co więcej, rzucają nowe światło na terapię farmakologiczną stosowaną przy zespole nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).
Zdaniem badaczy, być może lepszą alternatywą w leczeniu wspomnianych chorób byłoby zwiększenie lub obniżenie poziomu samej dopaminy niżeli blokowanie receptorów dopaminowych.
Leki takie jak Seroquel czy Zyprexa, które należą do grupy leków antypsychotycznych, blokują wpływ działania dopaminy w mózgu.
Badanie opublikowano w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
Źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze