Uzależnienie od narkotyków
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuNarkotyki to jedne z najgroźniejszych substancji dla naszego organizmu. Powodują ból fizyczny i psychiczny, wyniszczają organizm, prowadzą do przedwczesnej śmierci i chorób zakaźnych. Bardzo trudno wyjść z tego uzależnienia.
Bardzo łatwo wpaść w narkotyki – wystarczy spróbować, a potem kolejny raz, i kolejny. W ten sposób osoba powoli się uzależnia, przyjmując coraz to większe dawki substancji. Sięga też po coraz cięższe narkotyki, powodujące groźne zmiany w organizmie.
Uzależnić się może każdy. Dorosły, czy dziecko – bez znaczenia. Problem z narkotycznym uzależnieniem mają też dzieci matek, które zażywają regularnie szkodliwe substancje, nawet w trakcie ciąży. Matki te narażone są na przyspieszony poród, a ich dzieci są często opóźnione w rozwoju psychicznym i fizycznym.
Narkomani często zapadają na różne choroby zakaźne, bowiem wszystkie zażywane przez nich substancje obniżają odporność organizmu. Chorują więc na przykład na gruźlicę, a używanie brudnych strzykawek może powodować zarażenie wirusem HIV, a w konsekwencji – AIDS.
Skąd bierze się uzależnienie? Owszem, młodzi często sięgają po narkotyki z chęci spróbowania i przeżycia czegoś nowego, zupełnie innego, nieznanego. Chęć ta jest jednak często podyktowana samotnością, brakiem akceptacji własnego życia, chęcią zmian, obojętnością rodziców. To ostatnie powoduje również brak normalnego rozwoju nastolatka, a także brak elementarnej wiedzy na temat skutków uzależnień. Obojętni rodzice nie mają również kontroli nad dzieckiem, które – mówiąc kolokwialnie – robi co chce, nikt go przecież nie kontroluje. Młoda osoba bardzo często w takim przypadku napotyka na swojej drodze osoby, które ułatwiają kontakt z narkotykami. Dopatruje się u nich chęci pomocy oraz wsparcia, również przy użyciu środków odurzających. Młody odczuwa wtedy poczucie przynależności.
Narkotyki, a raczej głód narkotykowy, powoduje silny ból fizyczny. Zaspokoić może go tylko kolejna dawka substancji. Po pewnym czasie dawki te się zwiększają. Regularne przyjmowanie narkotyku skutkuje odpowiednim przystosowaniem się metabolizmu komórkowego organizmu. Głód narkotykowy jest swego rodzaju objawem abstynencyjnym, a osoba uzależniona jest w stanie zrobić wszystko, by zdobyć narkotyk – pozbyć się wszystkich oszczędności, cennych przedmiotów, a nawet kraść. Głód narkotykowy charakteryzuje się silnym bólem mięśni, mdłościami i biegunką, a także delirium i w niektórych przypadkach zapaścią, która może skończyć się śmiercią. Narkotyki to także uzależnienie psychiczne, które objawia się brakiem jakichkolwiek innych zainteresowań, nerwowością, zniechęceniem do otaczającego świata, oszołomieniem. Narkomani pozbawieni są woli, coraz trudniej im decydować o sobie, czują wstręt do samych siebie.
Uzależnienie od narkotyków trzeba leczyć.Jedną z metod jest leczenie psychiatryczne połączone z odwykiem. Umieszcza się wtedy osobę uzależnioną w szpitalu psychiatrycznym i poddaje się ją leczeniu. Choremu podaje się również zastępcze środki, które mają zniweczyć głód narkotykowy. W leczeniu pomocne są również grupy wsparcia, rozmowy z osobami, które wyszły z nałogu, a także terapia szokowa: uświadamianie skutków zażywania narkotyków, pokazywanie choremu osób które osiągnęły dno, lub umarły. Niekiedy stosuje się również terapię duchową, którą praktykuje w Polsce Kościół Katolicki.
W cyklu również:
» Uzależnienie od alkoholu» Uzależnienie od Internetu» Uzależnienie od hazardu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze