Uzależnienie od hazardu
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuNutka niepewności, swoiste podniecenie związane z grą, chęć spróbowania raz jeszcze i dzika wściekłość po przegranej – uzależnienie od hazardu. Nie działa bezpośrednio na organizm, ale powoli wyniszcza psychicznie i powoduje wiele problemów.
Największym z nich może być utrata wszystkiego: od majątku, aż po najbliższe osoby. Hazard z pozoru jest niewinną grą, w rzeczywistości oddziałuje na organizm, tyle że nie bezpośrednio. Od hazardu niedaleko do innych nałogów: alkoholizmu czy narkotyków.
Uzależnienie od hazarduwystępuje w momencie, gdy w związku z grą zaczynają pojawiać się poważne problemy, a mimo to gracz nie przestaje grać. Hazard nie ma racjonalnej motywacji, chory odczuwa popęd do gier, ale nie wie, dlaczego. Granie, a co za tym idzie, również utrata dużych pieniędzy, dostarcza uzależnionemu dużych emocji oraz napięcia. Dzięki wygranej, można powiedzieć, chory zyskuje dodatkowe „moce”, które chce przeznaczyć na kolejną grę. Przegrana powoduje zaś chęć odegrania się, sprawdzenia swoich możliwości raz jeszcze. Chory wciąż poszukuje komfortu psychicznego – błędne koło się zamyka.
Hazard powoduje wiele stresujących sytuacji, co popycha gracza do dalszych gier, a nie do zaprzestania ich. Osoba uzależniona ma wiele problemów, zarówno natury rodzinnej i społecznej, jak i finansowej. Grający nie jest w stanie racjonalnie dysponować swoimi środkami, gra nawet mimo braku pieniędzy, przez co popada w coraz większe długi. Z kolei rodzina gracza czuje się obarczona tym problemem, brakuje środków do życia, zaczynają się problemy z wierzycielami. W niektórych sytuacjach może dojść do zagrożenia życia, choćby poprzez szantaż czy groźby ze strony wierzycieli, chcących odzyskać swoje pieniądze. Jednak nawet to nie jest odpowiednią motywacją, by hazardzista przestał grać. Nałóg bowiem dostarcza mu przeżyć, jakich nie doświadcza nigdzie indziej. Dodatkowo, przez stres i problemy, może sięgać po alkohol lub narkotyki, co w skrajnych przypadkach umożliwia również uzależnienie się od tych substancji.
Hazard można uprawiać nie tylko w kasynie. Uzależniające mogą być również automaty do gry (tzw. jednoręki bandyta), jak również gry w karty na pieniądze czy loterie. Coraz bardziej powszechny i niebezpieczny staje się również hazard internetowy – wszelkie zakłady i gry sieciowe, które wymagają wpłacenia pieniędzy.
Zazwyczaj osoba nieuzależniona traktuje grę jako zabawę. Przygotowuje się na utratę pewnych środków pieniędzy, natomiast traktuje to jako koszt zabawy i w odpowiednim momencie potrafi zakończyć grę bez poczucia straty i bez dalszej motywacji do gry. Nieuzależniony nie gra regularnie, traktuje to raczej jako doraźną rozrywkę.
Jak leczyć się z uzależnienia?Nie obejdzie się bez pomocy psychologa i odpowiedniej terapii. Ważne przy uzależnieniu są również grupy wsparcia – zarówno rodzina, jak i inni leczący się z nałogu hazardziści. Leczenie uzależnienia od hazardu finansuje NFZ, wystarczy postarać się o zgodę i można leczyć się bezpłatnie. Często hazard leczy się również przez pryzmat uzależnienia od alkoholu lub narkotyków i w takiej placówce rozpoczyna się terapię. Zajęciami towarzyszącymi terapii leczenia uzależnienia są też między innymi nauka wyciszania się, kontakt z przyrodą, joga lub medytacja.
W cyklu również:
»Uzależnienie od alkoholu» Uzależnienie od internetu
» Uzależnienie od narkotyków
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze