Zdrowe serce. Jak je mieć?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temu48% zgonów zarówno w Polsce jak i na świecie stanowią choroby serca. Zawał mięśnia sercowego oraz inne schorzenia układu krążenia to najczęstsze przyczyny śmierci. W ciągu roku około 100 000 Polaków zapada na zawała serca, z czego 1/3 to przypadki śmiertelne. W obliczu tych zatrważających danych warto pomyśleć, w jakim stopniu sami przyczyniamy się do osłabienia naszego serca.
Serce pracuje przez całe życie, bez przerwy. Uderza około 100 000 razy dziennie, dostarczając wszystkim komórkom tlen i substancje odżywcze. To właśnie ono zapewnia równowagę całemu organizmowi, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej ochrony i należyta dbałość o nie.
Problemy sercowo- naczyniowe występują nie tylko u starszych osób, chociaż zazwyczaj tak nam się one kojarzą. Ostatnio bardzo często dotykają ludzi w średnim wieku oraz tych, którzy nie ukończyli jeszcze trzydziestu lat. Przeraża fakt, że liczba ta może jeszcze wzrosnąć, gdyż 40% Polaków jest zagrożonych chorobą serca. Na to wszystko niestety wpływ ma tryb życia, jaki prowadzimy.
Jeżeli chcemy uniknąć zawału serca, musimy zmienić swoje nawyki i otoczyć serce troską. A oto spis rzeczy zakazanych:
potrawy bogate w zły cholesterol LDL - zbyt duża ilość złego cholesterolu powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do miażdżycy. Cholesterol wpływa również na funkcjonowanie zastawki mięśnia sercowego. Do jego podwyższenia przyczynia się nie tylko zła dieta, ale także brak ruchu;siedzący tryb życia, unikanie aktywności fizycznej, brak dostępu do świeżego powietrza - prowadzą do nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu oraz innych schorzeń serca i naczyń krwionośnych;stres - ciągłe napięcie bez chwili oddechu przyczynia się w głównej mierze do rozwoju choroby wieńcowej oraz doprowadza do zawału serca;niedosypianie będące efektem zdenerwowania - wpływa na osłabienie serca oraz na ogólne osłabienie organizmu. Uniemożliwia to także odpoczynek mięśnia sercowego;palenie papierosów - choroby układu krążenia spowodowane nałogiem tytoniowym stanowią 20% zgonów. Warto pamiętać, że po roku od rzucenia palenia już o 50% maleje ryzyko zgonu na skutek choroby niedokrwiennej serca. Nikotyna zmniejsza elastyczność ścian aorty, przyczyniając się do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego krwi, obniża także poziom dobrego cholesterolu HDL. Jedna paczka papierosów dziennie może spowodować aż 2,5 razy większe zagrożenie zawałem serca.
Aby jeszcze bardziej wzmocnić serce, warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. W aptekach dostępne są suplementy diety, które korzystnie wpływają na układ krążenia. Zawierają olej rybi z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3, kwas foliowy, witaminy B6 i B12 oraz ekstrakt z czosnku. Działają jak przeciwutleniacz, regulują poziom cholesterolu i ciśnienie krwi oraz uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych.
Zmiana złych nawyków zależy tylko od nas. Dobrze więc wiedzieć o tym, że nasze zdrowie jest w dużej mierze w naszych rękach. Nie odkładajmy niczego na jutro i już dziś pomyślmy, jak ochronić swoje serce i cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas.
Zastanów się, czy dobrze troszczysz się o swoje serce, i na co dzień a nie tylko od święta zastosuj się do wyżej wspomnianych zaleceń.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze