E-psychologia pomaga dotrzeć do potrzebujących
JOANNA BISZEWSKA • dawno temuWśród rzeczywistych lub domniemanych konsekwencji upowszechnienia się internetu wielu psychologów dostrzega więcej negatywnych skutków dla życia psychicznego. Wskazują, że długotrwałe użytkowanie komputera ma wpływ na funkcjonowanie mózgu i obniża zdolność koncentracji, zaś coraz popularniejsze portale społecznościowe w rodzaju Facebooka, MySpace czy polskiej Naszej Klasy niszczą prawdziwe relacje społeczne, zastępując je płytką grą pozorów.
Mimo braku odpowiednich badań na ten temat wielu psychologów uważa, że kultura Internetu może prowadzić do zaburzeń behawioralnych i problemów społecznych. Jednak doświadczenia australijskie wskazują, że internet może również dostarczać skutecznego narzędzia informacji i poprawy kondycji psychicznej społeczeństwa.
Od wielu lat w Australii funkcjonują i cieszą się dużym powodzeniem strony internetowe dostarczające informacji oraz porad na temat zdrowia psychicznego. Najbardziej popularne strony to ReachOut.com.au – adresowana do młodzieży, oraz Moodgym.anu.edu.au – dostępny w internecie program do walki z depresją przy zastosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej. Eksperci wskazują, że dzięki zapewnieniu swoim użytkownikom anonimowości i poufności portale te są niezwykle skuteczne w docieraniu do ludzi z problemami.
Mimo nasilonych kampanii społecznych zmierzających do przełamania tabu związanego z chorobami psychicznymi ludzie nadal unikają wizyt u specjalistów, obawiając się napiętnowania społecznego.
pomocy specjalisty.
Badania psychologów potwierdzają również dużą skuteczność przeprowadzanych online programów polegających na regularnych konsultacjach z psychologami za pośrednictwem e-maili. Okazuje się, że postępy w terapii u takich pacjentów są podobne jak w przypadku osobistych wizyt u psychologa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze