Jak mieć zdrowsze serce?

9. MlekoBadania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej niż 3 porcje mleka, jogurtu czy sera dziennie miały o 4 punkty niższe ciśnienie krwi niż osoby, które spożywały tylko pół porcji dziennie. Nadciśnienie może uszkodzić arterie i zwiększyć ryzyko ataku serca i udaru.
Zdjęcie mleka / Shutterstock

9. Mleko
Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej niż 3 porcje mleka, jogurtu czy sera dziennie miały o 4 punkty niższe ciśnienie krwi niż osoby, które spożywały tylko pół porcji dziennie. Nadciśnienie może uszkodzić arterie i zwiększyć ryzyko ataku serca i udaru.

8. Ruch30 minut tai chi – łagodnej chińskiej sztuki walki, która polega na powolnych, relaksujących ruchach również może obniżyć ciśnienie krwi. Badania pokazały, że osoby po 12 tygodniach uprawiania tai chi wykazały obniżenie ciśnienia krwi o prawie 16 punktów.
Zdjęcie autorstwa Luigi Scorcia / CC BY

8. Ruch
30 minut tai chi – łagodnej chińskiej sztuki walki, która polega na powolnych, relaksujących ruchach również może obniżyć ciśnienie krwi. Badania pokazały, że osoby po 12 tygodniach uprawiania tai chi wykazały obniżenie ciśnienia krwi o prawie 16 punktów.

7. RybyJedzenie ryb może obniżyć tętno. Według badań, osoby, które jadły 5 lub więcej porcji ryb w miesiącu, np. tuńczyka lub łososia (pieczonego lub grillowanego), wykazały średnio o 3,2 mniej uderzenia na minutę niż te, które spożywały 1 porcję miesięcznie.
Zdjęcie autorstwa Rool Paap / CC BY

7. Ryby
Jedzenie ryb może obniżyć tętno. Według badań, osoby, które jadły 5 lub więcej porcji ryb w miesiącu, np. tuńczyka lub łososia (pieczonego lub grillowanego), wykazały średnio o 3,2 mniej uderzenia na minutę niż te, które spożywały 1 porcję miesięcznie.

6. Sok z granatuSok z granatu może chronić przed twardnieniem arterii lub nawet odwracać ten proces. Badania pokazały, że sok z granatu obniżył wskaźnik cholesterolu u myszy o 30%. Komórki serca leczone sokiem wykazały o 50% zwiększoną produkcję tlenku azotu, który pomaga walczyć z płytką miażdżycową.
Zdjęcie autorstwa Quinn Dombrowski / CC BY

6. Sok z granatu
Sok z granatu może chronić przed twardnieniem arterii lub nawet odwracać ten proces. Badania pokazały, że sok z granatu obniżył wskaźnik cholesterolu u myszy o 30%. Komórki serca leczone sokiem wykazały o 50% zwiększoną produkcję tlenku azotu, który pomaga walczyć z płytką miażdżycową.

5. Sos sojowyDzienna dawka sosu sojowego w marynacie, sosie, dressingu czy zupie może zwalczać szkodliwe dla serca substancje powiązane z paleniem, otyłością czy cukrzycą. Sos ten ma 10 razy więcej antyoksydantów niż wino, które również dobrze wpływa na serce (oczywiście w umiarkowanych ilościach). Uważaj jednak, gdyż sosy sojowe często zawierają sporo soli, która podnosi ciśnienie krwi – sprawdzaj więc etykiety, aby wybrać opcję z niską zawartością soli.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Sos sojowy
Dzienna dawka sosu sojowego w marynacie, sosie, dressingu czy zupie może zwalczać szkodliwe dla serca substancje powiązane z paleniem, otyłością czy cukrzycą. Sos ten ma 10 razy więcej antyoksydantów niż wino, które również dobrze wpływa na serce (oczywiście w umiarkowanych ilościach). Uważaj jednak, gdyż sosy sojowe często zawierają sporo soli, która podnosi ciśnienie krwi – sprawdzaj więc etykiety, aby wybrać opcję z niską zawartością soli.

4. Śmiech to zdrowieWedług badań, osoby, które oglądały komedie miały lepszy przepływ krwi niż te, które oglądały dramaty. Zaleca się 15 minut śmiechu dziennie, więc nie miej wyrzutów sumienia, jeśli obejrzysz raz dziennie odcinek ulubionego serialu komediowego.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

4. Śmiech to zdrowie
Według badań, osoby, które oglądały komedie miały lepszy przepływ krwi niż te, które oglądały dramaty. Zaleca się 15 minut śmiechu dziennie, więc nie miej wyrzutów sumienia, jeśli obejrzysz raz dziennie odcinek ulubionego serialu komediowego.

3. SenKobiety, które śpią mniej niż 5 godzin dziennie mają o 30% większe ryzyko wystąpienia chorób serca niż te, które śpią 8 godzin. Zbyt mała ilość snu może wpływać negatywnie na hormony, cukier i ciśnienie krwi.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Sen
Kobiety, które śpią mniej niż 5 godzin dziennie mają o 30% większe ryzyko wystąpienia chorób serca niż te, które śpią 8 godzin. Zbyt mała ilość snu może wpływać negatywnie na hormony, cukier i ciśnienie krwi.

2. Głęboki oddechWedług badań, możesz obniżyć ciśnienie krwi, biorąc 10 głębokich oddechów na minutę (zamiast 16 czy 19, co jest normą) przez 15 minut dziennie przez 2 miesiące.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Głęboki oddech
Według badań, możesz obniżyć ciśnienie krwi, biorąc 10 głębokich oddechów na minutę (zamiast 16 czy 19, co jest normą) przez 15 minut dziennie przez 2 miesiące.

1. Wolna muzykaBadania wykazały, że powolny rytm w muzyce może prowadzić do zdrowego obniżenia tętna, a szybsze rytmy przyspieszają oddech i krążenie. Jeśli chcesz potańczyć, posłuchaj trochę jazzu na zmianę z innymi, szybszymi gatunkami muzycznymi.
Zdjęcie autorstwa William Brawley / CC BY

1. Wolna muzyka
Badania wykazały, że powolny rytm w muzyce może prowadzić do zdrowego obniżenia tętna, a szybsze rytmy przyspieszają oddech i krążenie. Jeśli chcesz potańczyć, posłuchaj trochę jazzu na zmianę z innymi, szybszymi gatunkami muzycznymi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Przedłużanie rzęs może być niebezpieczne! Jakie są typy figur? Problem nietrzymania moczu (NTM) Nawyki, które uchronią cię przed depresją Młodzi mężczyźni cieszą się kiedy coś złapią Konkurs Herbiny rozstrzygnięty Jak dbać o plecy? Krem BB - porównajmy go do kremów CC i DDMATERIAŁ SPONSOROWANY Zalety peelingu chemicznego Mydła naturalne Pięć kroków do szczęścia Małżeństwo pomaga na raka

Popularne w tym tygodniu:

Jak zachować odporność w okresie zimowym?MATERIAŁ SPONSOROWANY Choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Jak sobie z nimi radzić?MATERIAŁ SPONSOROWANY