10 sprawdzonych sposobów na zdrowe serce
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuChoroby serca są najniebezpieczniejszym zabójcą kobiet! Jeżeli myślisz, że jesteś zbyt młoda, aby się nimi przejmować, jesteś w błędzie. Niezależnie od wieku możesz podejmować działania, które zmniejszą ryzyko problemu w przyszłości. Sprawdź, jak zadbać o zdrowe serce!
Zdrowy styl życia dla serca
Unikaj słodzonych napojów gazowanych! Powinnaś ograniczyć spożycie produktów wyróżniających się wysoką zawartością cukru. Szereg badań powiązał jego nadmierną konsumpcję z chorobami serca. Najlepszym sposobem na zmniejszenie spożycia cukru jest unikanie przepełnionych cukrem napojów.
Pamiętaj, aby uwzględnić w diecie dużą ilość owoców i warzyw. Pierwsze z nich pomogą ci zaspokoić pragnienie cukru, podczas gdy drugie skutecznie skontrolują poziom cukru we krwi. Owoce i warzywa pełne są przeciwutleniaczy, które z powodzeniem zapobiegają wielu chorobom.
Dieta bogata w ryby, oliwę z oliwek i orzechy, czyli produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, skutecznie zmniejsza ryzyko chorób serca. Aby zadbać o ten narząd, uwzględnij w swoim jadłospisie potrawy typowe dla diety śródziemnomorskiej.
Ogranicz ilość spożywanego mięsa. Przetwarzane produkty, takie jak boczek czy kiełbasa, powiązane zostały z wyższym ryzykiem śmierci w wyniku chorób serca. Jedno z badań naukowych dowodzi, że dzienne spożycie przetworzonego mięsa nie powinno przewyższać 20 g dziennie.
Minimalna ilość ruchu, jaką powinnaś zapewnić sercu według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca to 150 minut tygodniowo. Powinna to być aktywność o średniej intensywności, np. energiczny spacer.
Profilaktyka chorób serca
Bardzo ważna w profilaktyce chorób serca jest także walka ze stresem. Może on podwyższać ciśnienie tętnicze i uszkadzać ściany tętnic. Z tego powodu warto wprowadzić w codzienne życie kilka niezawodnych sposobów walki ze stresem.
Warto znać posiadany poziom cukru we krwi, w szczególności jeżeli jest się w ciąży, po czterdziestce lub w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Zalecane jest wykonywanie badania raz na 3 lata.
Zbyt wysoka waga, w szczególności w okolicy brzucha, może cię narazić na wysokie ryzyko chorób serca i udaru. Wykorzystaj jeden z najskuteczniejszych sposobów na utratę wagi.
Każda z nas powinna znać własne ciśnienie tętnicze. Niestety zbyt wysoka jego wartość nie da o sobie znać objawami chorobowymi. Ciśnienie powyżej 120/80 może narażać cię na choroby serca i udar.
Związek pomiędzy paleniem a chorobami serca jest tak silny, jak między paleniem a rakiem płuc. Niezwykle ważne jest także unikanie kontaktu z dymem papierosowym – specjaliści podkreślają, że bierni palacze są obarczeni 30% wyższym ryzykiem chorób serca i raka płuc niż osoby niemające kontaktu z tytoniem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze