Napoje, które służą i szkodzą twojej figurze
12. Kalorie zawarte w napojach
Wiele osób uważa na to, co je, ale nie na to, co pije, kiedy są na diecie – to błąd. Przeciętnie wypijamy 1/5 dziennej zalecanej dawki kalorii. Wybierając odpowiednie napoje, pobudzisz metabolizm, pohamujesz apetyt i ograniczysz kalorie. Które napoje nam służą, a które nie?
11. Napoje gazowane: NIE
Pijąc puszkę napoju gazowanego, za każdym razem dostarczasz organizmowi setki pustych kalorii. Zmiana napoju na wersję dietetyczną ogranicza kalorie, ale badania nie są jednoznaczne, czy ta zmiana wpływa na utratę kilogramów. Niektóre analizy pokazały, że na krótką metę przynosi to efekty, inne z kolei, że przyczynia się to do przybrania na wadze. Jeśli spożywasz więcej kalorii niż spalasz, picie dietetycznej wersji napoju gazowanego może nie zadziałać.
10. Woda: TAK
Zamiana napojów gazowanych pełnych węglowodanów na wodę wyeliminuje setki pustych kalorii dziennie. Picie dwóch szklanek wody przed posiłkiem może wpłynąć na szybsze uczucie sytości, więc porcje będą mniejsze. Picie wody wpływa też pozytywnie na metabolizm.
9. Sok owocowy: ciężki orzech do zgryzienia
Soki owocowe mają prawie tyle kalorii co napoje gazowane, ale mają też więcej substancji odżywczych. Tu powstaje dylemat: chcemy spożywać witaminy i antyoksydanty bez dodatkowego cukru. Poszukaj soków 100%, bez dodatku cukru. Sprawdzaj tabelę składników odżywczych na opakowaniu. Możesz też pić wodę z dodatkiem cukru, ograniczając w ten sposób kalorie w nim zawarte.
8. Sok warzywny: TAK
Sok warzywny ma tyle składników odżywczych co owocowy, a zawiera 50% mniej kalorii i znacznie więcej sodu. Kubek soku pomidorowego ma 41 kalorii, a pomarańczowego – 122 kalorie. Wybierając sok z miąższem, dostarczasz też nieco błonnika, który pozwoli kontrolować głód.
7. Smoothie: ciężki orzech do zgryzienia
W blenderze zmiksuj banana, truskawki i garść jagód, a otrzymasz pyszny napój. Rób go w domu, aby kontrolować skład: odtłuszczone mleko (lub migdałowe) oraz świeże lub mrożone owoce to wszystko, czego ci trzeba. Smoothie podawane w restauracjach mogą zawierać lody, miód lub inne słodziki, które znacznie zwiększą ilość kalorii.
6. Napoje energetyczne: NIE
Większość napojów sportowych i energetycznych to bomby kaloryczne jak napoje gazowane. Być może zawierają dodatkowe substancje odżywcze, ale znajdziesz te same witaminy i minerały w niskokalorycznych produktach. Jeśli jesteś na diecie, pij wodę zamiast napojów sportowych, chyba że potrzebujesz dodatkowych składników, bo ciężko ćwiczysz i dużo się pocisz.
5. Kawa: TAK
Jeśli potrzebujesz zastrzyku kofeiny, kawa jest lepszym wyborem niż napoje gazowane czy energetyczne. Czarna kawa nie zawiera kalorii i jest bogata w antyoksydanty. Badania pokazują, że picie kawy z umiarem (3-4 filiżanki dzienne) może poprawić nastrój i koncentrację, jak również obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 lub niektóre rodzaje raka.
4. Kawa z dodatkami: NIE
Kiedy dodajesz do kawy śmietankę, syropy czy bitą śmietanę na wierzch, kubek kawy staje się bombą kaloryczną. Tego typu napój może mieć do 570 kcal, czyli przypuszczalnie więcej niż jeden posiłek! Jeśli nie lubisz czarnej kawy, dodaj odrobinę odtłuszczonego mleka lub słodziku, aby zachować małą ilość kalorii.
3. Zielona herbata: TAK
Zielona herbata to doskonały wybór – nie tylko nie zawiera kalorii, ale niektóre badania wykazały też wpływ jej działania na utratę wagi. Nie jest jasne dlaczego, ale kofeina i katechina mogą odgrywać tu znaczącą rolę. Działanie zielonej herbaty trwa kilka godzin, więc picie jej przynajmniej 2 razy dziennie może być pomocne.
2. Koktajle: NIE
Shot mocnego alkoholu ma mniej kalorii niż wino, ale kiedy łączy się go z napojami gazowanymi lub śmietanką, powstaje kaloryczna tragedia. Drink o nazwie Biały Rosjanin ma około 715 kalorii! Lepszą alternatywą jest mieszanie rumu lub wódki z dietetycznym napojem gazowanym.
1. Piwo light: TAK
Trzeba przyznać, że piwo nie pomoże ci schudnąć, lecz jeśli idziesz gdzieś z przyjaciółmi i chcesz się czegoś napić, piwo light to dobry wybór. Tego typu piwo ma około 100 kalorii, w porównaniu do 150 kalorii w przypadku zwykłego piwa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze