Skuteczne domowe metody na kaszel
10. Kiedy kaszlemy?
Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel nie ustępuje w ciągu siedmiu dni, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli natomiast powodem kaszlu jest niegroźna infekcja dróg oddechowych, pokonasz go domowymi sposobami. Oto one.
9. Miód i cytryna
Ciepłe napoje z miodem i cytryną pomagają złagodzić kaszel. Najbardziej popularna jest gorąca herbata, do której możesz dodać łyżeczkę miodu i plasterek cytryny, ale możesz też pić zwykłą ciepłą wodę z tymi dodatkami.
8. Dużo pij
Niezależnie od tego, czy dokucza ci kaszel suchy czy mokry, dużo pij. Ciepłe płyny, soki owocowe czy ziołowe herbatki pomogą rozrzedzić zalegającą w oskrzelach wydzielinę, ułatwiając jej odksztuszanie.
7. Syrop z cebuli
Starym, ludowym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli. Bardzo prosto go przygotować. Dwie duże cebule pokrój w plastry i ułóż warstwami w słoiku, przekładając każdą warstwę cebuli cukrem. Po około dwóch godzinach powstanie syrop, który należy pić trzy razy na dzień po łyżce stołowej.
6. Inhalacje
Wdychanie pary wodnej pomoże nawilżyć podrażnione drogi oddechowe. Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego. Nakryj się ręcznikiem i wdychaj opary przez 10 minut, dwa razy dziennie.
5. Mleko z miodem
Sprawdzonym sposobem na męczący kaszel jest mleko z miodem. Możesz je pić zwłaszcza wieczorem przed snem lub w nocy, kiedy obudzi cię nagły atak.
4. Ziołowe herbatki
W medycynie ludowej znane są zioła o działaniu przeciwkaszlowym. Spróbuj popijać herbatki z tymianku, prawoślazu lekarskiego czy dziewanny.
3. Siemię lniane
Gdy dokucza ci męczący, suchy kaszel, wypróbuj napar z siemienia lnianego. Jedną łyżkę nasion zalej szklanką zimnej wody i zagotuj. Po zagotowaniu zmniejsz ogień i powoli gotuj przez 10-15 minut, aż do powstania kisielu. Przecedź i odstaw, aż przestygnie. Taki kisiel ukoi podrażnione drogi oddechowe.
2. Pij syropy
Sklepy zielarskie i apteki oferują szeroką gamę syropów, których celem jest rozrzedzenie gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach i ułatwienie odkrztuszania. Jednym z najpopularniejszych jest syrop sosnowy.
1. Nasmaruj się
Spróbuj wysmarować klatkę piersiową amolem, spirytusem lub maścią rozgrzewającą i połóż się pod kołdrę. Sposób ten polecany jest zwłaszcza przed snem, aby zapobiec męczącym, nocnym atakom uporczywego kaszlu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze