Skuteczne domowe metody na kaszel

10. Kiedy kaszlemy?Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel nie ustępuje w ciągu siedmiu dni, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli natomiast powodem kaszlu jest niegroźna infekcja dróg oddechowych, pokonasz go domowymi sposobami. Oto one.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Kiedy kaszlemy?
Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel nie ustępuje w ciągu siedmiu dni, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli natomiast powodem kaszlu jest niegroźna infekcja dróg oddechowych, pokonasz go domowymi sposobami. Oto one.

9. Miód i cytrynaCiepłe napoje z miodem i cytryną pomagają złagodzić kaszel. Najbardziej popularna jest gorąca herbata, do której możesz dodać łyżeczkę miodu i plasterek cytryny, ale możesz też pić zwykłą ciepłą wodę z tymi dodatkami.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

9. Miód i cytryna
Ciepłe napoje z miodem i cytryną pomagają złagodzić kaszel. Najbardziej popularna jest gorąca herbata, do której możesz dodać łyżeczkę miodu i plasterek cytryny, ale możesz też pić zwykłą ciepłą wodę z tymi dodatkami.

8. Dużo pijNiezależnie od tego, czy dokucza ci kaszel suchy czy mokry, dużo pij. Ciepłe płyny, soki owocowe czy ziołowe herbatki pomogą rozrzedzić zalegającą w oskrzelach wydzielinę, ułatwiając jej odksztuszanie.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Dużo pij
Niezależnie od tego, czy dokucza ci kaszel suchy czy mokry, dużo pij. Ciepłe płyny, soki owocowe czy ziołowe herbatki pomogą rozrzedzić zalegającą w oskrzelach wydzielinę, ułatwiając jej odksztuszanie.

7. Syrop z cebuliStarym, ludowym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli. Bardzo prosto go przygotować. Dwie duże cebule pokrój w plastry i ułóż warstwami w słoiku, przekładając każdą warstwę cebuli cukrem. Po około dwóch godzinach powstanie syrop, który należy pić trzy razy na dzień po łyżce stołowej.
Zdjęcie autorstwa Maddox74 / CC BY

7. Syrop z cebuli
Starym, ludowym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli. Bardzo prosto go przygotować. Dwie duże cebule pokrój w plastry i ułóż warstwami w słoiku, przekładając każdą warstwę cebuli cukrem. Po około dwóch godzinach powstanie syrop, który należy pić trzy razy na dzień po łyżce stołowej.

6. InhalacjeWdychanie pary wodnej pomoże nawilżyć podrażnione drogi oddechowe. Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego. Nakryj się ręcznikiem i wdychaj opary przez 10 minut, dwa razy dziennie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Inhalacje
Wdychanie pary wodnej pomoże nawilżyć podrażnione drogi oddechowe. Do miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego. Nakryj się ręcznikiem i wdychaj opary przez 10 minut, dwa razy dziennie.

5. Mleko z miodemSprawdzonym sposobem na męczący kaszel jest mleko z miodem. Możesz je pić zwłaszcza wieczorem przed snem lub w nocy, kiedy obudzi cię nagły atak.
Zdjęcie autorstwa Kaz / CC BY

5. Mleko z miodem
Sprawdzonym sposobem na męczący kaszel jest mleko z miodem. Możesz je pić zwłaszcza wieczorem przed snem lub w nocy, kiedy obudzi cię nagły atak.

4. Ziołowe herbatkiW medycynie ludowej znane są zioła o działaniu przeciwkaszlowym. Spróbuj popijać herbatki z tymianku, prawoślazu lekarskiego czy dziewanny.
Zdjęcie autorstwa Naama ym / CC BY

4. Ziołowe herbatki
W medycynie ludowej znane są zioła o działaniu przeciwkaszlowym. Spróbuj popijać herbatki z tymianku, prawoślazu lekarskiego czy dziewanny.

3. Siemię lnianeGdy dokucza ci męczący, suchy kaszel, wypróbuj napar z siemienia lnianego. Jedną łyżkę nasion zalej szklanką zimnej wody i zagotuj. Po zagotowaniu zmniejsz ogień i powoli gotuj przez 10-15 minut, aż do powstania kisielu. Przecedź i odstaw, aż przestygnie. Taki kisiel ukoi podrażnione drogi oddechowe.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

3. Siemię lniane
Gdy dokucza ci męczący, suchy kaszel, wypróbuj napar z siemienia lnianego. Jedną łyżkę nasion zalej szklanką zimnej wody i zagotuj. Po zagotowaniu zmniejsz ogień i powoli gotuj przez 10-15 minut, aż do powstania kisielu. Przecedź i odstaw, aż przestygnie. Taki kisiel ukoi podrażnione drogi oddechowe.

2. Pij syropySklepy zielarskie i apteki oferują szeroką gamę syropów, których celem jest rozrzedzenie gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach i ułatwienie odkrztuszania. Jednym z najpopularniejszych jest syrop sosnowy.
Zdjęcie autorstwa Charles Haynes / CC BY

2. Pij syropy
Sklepy zielarskie i apteki oferują szeroką gamę syropów, których celem jest rozrzedzenie gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach i ułatwienie odkrztuszania. Jednym z najpopularniejszych jest syrop sosnowy.

1. Nasmaruj sięSpróbuj wysmarować klatkę piersiową amolem, spirytusem lub maścią rozgrzewającą i połóż się pod kołdrę. Sposób ten polecany jest zwłaszcza przed snem, aby zapobiec męczącym, nocnym atakom uporczywego kaszlu.
Zdjęcie maści / Shutterstock

1. Nasmaruj się
Spróbuj wysmarować klatkę piersiową amolem, spirytusem lub maścią rozgrzewającą i połóż się pod kołdrę. Sposób ten polecany jest zwłaszcza przed snem, aby zapobiec męczącym, nocnym atakom uporczywego kaszlu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Zaburzenia lękowe - Czym są, przyczyny, objawy i leczenie? Pesymiści unikają stomatologów Aqua aerobik Składniki odżywcze Rozstępy - wróg numer 1! Żywieniowe pułapki na wakacjach Ogrzej się Poprawni optymiści, niepocieszeni podjadacze... Jaki masz styl życia? Wzdrygasz się na samą myśl o zdrowym odżywianiu? Możesz to zmienić w prosty sposób! Rowerem do pracy Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? Niezwykła siła sugestii