Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
10. Skuteczność domowych sposobów
Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie, nie obędzie się bez antybiotyku. Jeśli jednak ból gardła spowodowany jest zwykłym przeziębieniem, można go skutecznie pokonać za pomocą domowych sposobów. Oto kilka z nich.
9. Płucz gardło wodą z solą
Płukanie gardła wodą z solą jest skutecznym sposobem na ukojenie drapiącego i swędzącego gardła. Do szklanki z ciepłą, ale nie gorącą wodą, dodaj jedną łyżeczkę soli. Gardło płucz kilka razy dziennie.
8. Nawadniaj organizm
Nie dopuść do odwodnienia organizmu. Oprócz częstego picia ciepłych napojów, jak herbata z cytryną czy soki, możesz również zjeść rosół. W ten sposób nie tylko odpowiednio nawodnisz organizm, ale także złagodzisz podrażnione gardło.
7. Nawilżaj powietrze
Suche powietrze dodatkowo podrażnia gardło. Jeśli nie masz w domu nawilżacza, obok grzejnika postaw miskę z wodą. Również rośliny doniczkowe pomagają nawilżyć suche powietrze.
6. Nie pal papierosów
W czasie choroby gardła, bezwzględnie nie pal papierosów oraz unikaj dymu tytoniowego. Papierosy dodatkowo podrażniają i wysuszają gardło.
5. Użyj ziół
Ulgę bolącemu gardłu przyniosą ziołowe płukanki. Kilka razy w ciągu dnia płucz gardło szałwią lub specjalnymi ziołowymi preparatami, których celem jest odkażenie zainfekowanego gardła. Takie mieszanki możesz nabyć w aptece lub sklepie zielarskim.
4. Ssij tabletki
Apteki oferują wiele tabletek o działaniu przeciwzapalnym, odkażającym i powlekającym zmienioną zapalnie błonę śluzową. Tabletki mają wiele smaków, dlatego każdy może wybrać coś dla siebie.
3. Rób inhalacje z olejków
W chorobie gardła ważne jest nawilżenie. Spróbuj nachylić się nad miską z gorącą wodą, do której dodasz dwie krople olejku eukaliptusowego lub sosnowego i dwie krople olejku z mięty pieprzowej. Wdychaj unoszącą się parę dwa razy dziennie przez 10 minut.
2. Syrop z cebuli
Syrop z cebuli to ludowy sposób stosowany od wieków przy przeziębieniu i bólu gardła. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy obrać dwie duże cebule, pokroić w plasterki i układać w słoiku warstwowo, tak by każda warstwa cebuli była przełożona cukrem. Syrop wytworzy się po kilku godzinach. Należy go pić po łyżce stołowej – 3 razy dziennie.
1. Kompres na gardło
Bolące gardło może ukoić specjalny kompres, przygotowany z dwóch łyżek spirytusu oraz pół szklanki zimnej wody. W tej mieszance moczymy dużą szmatkę, okrywamy nią gardło i dodatkowo przykrywamy je ręcznikiem. Z takim kompresem kładziemy się pod kołdrę na dwie godziny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze