Kobiety - 60 lat temu i dziś
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuUK National Sizing Survey przynosi ciekawe informacje względem kobiecej sylwetki i tego,jak zmieniła się ona w ciągu ostatnich 60 lat. Ponad pół wieku temu przeciętna Brytyjka miała nieco powyżej 155 cm, nosiła buty w rozmiarze 31/2 i ubrania 12 (eu. 38). Jej wymiary prezentowały się następująco 37–27-39 (dane w calach, 1 cal = ok. 2,5 cm). Gdy porównuje się obecne średnie wymiary kobiety z tymi z 1951 r., zmiana wydaje się szokująca. Współczesna kobieta jest trochę wyższa, ale nosi już rozmiar buta 6 i jest cięższa. Jej wymiary też się zmieniły – 38–34-40; wiele kobiet ma problem, by zmieścić się w ubrania numer 14 (eu. 42).
Wzrost
Współczesne kobiety są wyższe, ponieważ lepiej się odżywiają, uważa Bernard Harris, profesor historii na Southampton University. Poza tym energia, która kiedyś była wykorzystywana na ogrzanie ciała, teraz w ciepłych i miłych domach z centralnym ogrzewaniem wykorzystywana jest na zwiększenie wzrostu. Poza tym poprawiły się warunki sanitarne, w jakich żyjemy. Nie cierpimy już w takim stopniu na biegunki, które pozbawiają ciało składników odżywczych, a antybiotyki walczą z chorobami. Najciekawsze, że podniesienie wzrostu odbywa się poprzez wydłużenie nóg.
Waga i talia
Chociaż dietetycy uważają, że przyjmujemy nadal tyle samo kalorii ile 60 lat temu, to jemy inaczej, konsumujemy więcej tłuszczów.Kiedyś 32 proc. kalorii pochodziło z tłuszczu, obecnie – 40 proc. Jemy dwa razy tyle cukru co kiedyś (500 g) i więcej przetworzonej żywności.
W 1949 r. kobiety były szczuplejsze, ponieważ ich dieta skupiała się głównie na warzywach i złożonych węglowodanach, które trawią się powoli i utrzymują stabilny poziom cukru we krwi. Oznacza to, że mogły zjeść więcej węglowodanów niż my obecnie, a mimo to nie tyły. Poza tym, kiedyś kobiety zużywały o wiele więcej kalorii w czasie prac domowych czy spacerów do pracy (ok. 1000 kcal) niż obecnie (ok. 556 kcal).
Dieta i brak ćwiczeń wyjaśniają również zwiększenie obwodu talii. Od 1993 do 2007 r. liczba kobiet, których talia jest większa niż 35 cali, wzrosła z 26 do 40 proc. Problemem jest to, że tłuszcz odkłada się wokół narządów, co zaburza ich funkcje.
Biust
Większe piersi są generalnie związane z otyłością. Profesor Michael Baum, ekspert w dziedzinie raka piersi i emerytowany chirurg z University College Hospital London, tłumaczy: Tłuszcz odkłada się w piersiachtak samo jak na biodrach czy pośladkach. Doświadczamy obecnie plagi otyłości, więc zwiększenie rozmiaru biustu nie jest niczym zaskakującym.
Marilyn Glenville, specjalistka od kobiecego zdrowia i problemów z hormonami uważa, że piersi kobiece zwiększają się, gdy przyjmują one hormony w ramach HTZ. Estrogenzawarty w pigułkach rozwija tkanki piersi. Pierre-Marc Cilles Bouloux, konsultant endokrynolog z The London Clinic uspokaja jednak, że współczesne pigułki mają mniejszą ilość estrogenu.
Biodra
Ich wielkość nie zmieniła się tak bardzo. Estrogen determinuje sposób, w jaki odkłada się tłuszcz. Jeśli poziom hormonów u kobiet nie jest wyrównany, to tłuszcz odkłada się w talii.
Stopa
Lorraine Jones z Society of Chiropodists and Podiatrists tłumaczy, że cięższe ciało wymaga większej stabilności. Gdy się przybiera na wadze, wywierany jest większy nacisk na stopy, muszą one wtedy ciężej pracować, by utrzymać ciało w prawidłowej pozycji. Kobieca stopa może zmieniać swój rozmiar w zależności od ciężaru kobiety.
Wydłużenie życia
Średnia długość życia kobiet wzrosłaz 70,9 do 81,5 roku. Przyczyniła się do tego poprawa higieny, rozwój medycyny i żywienia. Śmiertelność ograniczyły również powszechne szczepienia.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze