Przechowywanie wędlin
ALICJA • dawno temuZaledwie wczoraj zrobiłaś zakupy a już dziś wędlina nie nadaje się do spożycia? Jeśli irytuje cię szybkie psucie się wędlin i nie wiesz, jak należy je przechowywać — dobrze trafiłaś. W poniższym artykule dowiesz się, jakie opakowania stosować do przechowywania żywności oraz jakie gatunki wędlin wytrzymują w lodówce najdłużej.
Pojemniki na żywność
Pierwszą czynnością, jaką powinnaś wykonać po przyniesieniu zakupów, to wyjęcie wędliny z foliowego opakowania. Folia odcina dostęp powietrza, co powoduje rozwój pleśni. Korzystniejsze byłoby zapakowanie produktu w pergamin. Niestety, sklepy rzadko stosują tego typu opakowanie. Najlepszym i najwygodniejszym sposobem przechowywania wędlin są specjalne pojemniki próżniowe na żywność.
Rodzaje wędlin
Im mniej wody w wędlinie, tym dłużej zachowa przydatność do spożycia. Ci, którzy robią zakupy rzadko powinni wybierać wędliny suszone, podsuszane i wędzone (kabanosy, salami, szynka parmeńska). Większą trwałość wykazują również produkty peklowane. W lodówce dłużej poleży wędlina w naturalnej osłonce, wykonanej ze zwierzęcego jelita. Plastikowe osłonki skracają okres przydatności o dzień.
- Wędlina w kawałku — zachowa świeżość dłużej niż w plasterkach.
- Wędlina w plasterkach — jeśli kupujesz wędlinę w takiej postaci, kupuj niewielkie ilości do spożycia w ciągu dnia lub dwóch. Dla tych, którzy nie mają czasu na częste zakupy i przyzwyczaili się do plasterków dobra rada. Porcjujcie wędlinę i zamrażajcie nadwyżki.
- Wędlina pakowana próżniowo — jest kompromisem między wędliną w kawałku a w plasterkach. Poleży w lodówce długo, i jest sprzedawana raczej w małych porcjach. Po otwarciu należy spożyć ją w ciągu dwóch dni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze