Odchudzanie - nie taka prosta sprawa
DANUTA CAPIGA • dawno temuCzęsto odchudzamy się wykorzystując diety zaczerpnięte z nieprofesjonalnych źródeł, bardzo niskokaloryczne lub eliminujące pewne składniki z jadłospisu.
Często odchudzamy się wykorzystując diety zaczerpnięte z nieprofesjonalnych źródeł, bardzo niskokaloryczne lub eliminujące pewne składniki z jadłospisu.
— Często wydaje nam się, że dieta odchudzająca to prosta sprawa i sami możemy ją zaplanować. Nic bardziej mylnego – ostrzega dr Monika Molenda – Dąbrowska, dietetyk ze szpitala Medicower. – Gdy decydujemy się odchudzać na własną rękę i stosujemy dietę, która nie jest dobrana do naszej przemiany materii czy stylu życia, jesteśmy narażeni między innymi na osłabienie organizmu, pogorszenie kondycji włosów i paznokci, niedobory witamin i cennych składników mineralnych oraz przede wszystkim spowolnienie metabolizmu. Zbyt drastyczna dieta może jednak prowadzić również do poważniejszych problemów, na przykład niedokrwistości, zaburzeń rytmu serca, zaparć, nadmiernego obciążenia wątroby i nerek. U kobiet często jest przyczyną zaburzenia regularności cyklu miesięcznego – dodaje.
Diety układane przez osoby nie mające do tego kompetencji są niejednokrotnie zbyt ubogie energetycznie. W efekcie po zakończeniu diety, kiedy zaczynamy jeść więcej, organizm przyzwyczajony do okresów głodu, łapczywie magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej. Kilogramy wracają do nas, więc rozpoczynamy następną dietę, jeszcze bardziej restrykcyjną i tak w kółko. Powstała sytuacja to nic innego jak efekt jo- jo. Jest on konsekwencją stosowania głodówki, diety o zbyt niskiej kaloryczności w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu, diety nieprawidłowo zbilansowanej, nieprawidłowego dawkowania płynów, braku aktywności fizycznej po zakończeniu kuracji.
Nie warto podejmować prób odchudzania w pojedynkę, najlepiej zasięgnąć profesjonalnej porady lekarza lub dietetyka. Pozwoli to na uniknięcie podstawowych błędów popełnianych przy układaniu diety, a także nie doprowadzi do wystąpienia efektu jo-jo.
U niektórych osób dieta po prostu nie działa, szczególnie u tych bardzo otyłych lub takich, które zmagają się z chorobami: cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami metabolicznymi.
Istnieją metody inwazyjne, ale chirurgiczne leczenie otyłości jest ostatecznością, którą chory powinien rozważyć w przypadku, gdy w leczeniu otyłości wcześniej zawiodły inne metody. Alternatywą dla inwazyjnego leczenia chirurgicznego jest między innymi balon Orbera. Polega na wprowadzeniu do żołądka pustego, silikonowego balonu, a następnie wypełnieniu go roztworem soli fizjologicznej. Napina on ścianki żołądka, w ten sposób hamując uczucie głodu. Jest zakładany na 6 miesięcy.
Dobrze opracowany plan odchudzania to większa motywacja oraz lepsze nastawienie na dużą zmianę stylu życia. Takie zmiany na lepsze są silnym bodźcem kolejnych pozytywnych działań na rzecz zdrowego życia, doskonałego samopoczucia i radości dnia codziennego.
Źródło: informacja prasowa Sandra Żochowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze