Czym się kierować przy wyborze probiotyku dla dorosłych?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Probiotyk dla dorosłych to suplement diety, który warto stosować w sytuacjach, takich jak antybiotykoterapia oraz nieprzyjemności jelitowe. Dobry probiotyk antybiotyku wspomoże florę bakteryjną jelit i będzie bardzo przydatny w przywracaniu równowagi w jej składzie. To ważne, bo „dobra” flora bakteryjna jelit działa dobroczynnie na cały organizm. Jak wybrać dobry probiotyk po biegunce i po antybiotyku? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Czym jest flora bakteryjna jelit?
Flora bakteryjna to prawie 2 kg bakterii zasiedlających jelita dorosłego człowieka. Wśród tych mikroorganizmów większość powinny stanowić bakterie dobroczynne, które wspomagają pracę jelit i co za tym idzie – cały organizm, a tym samym pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli z jakichś powodów liczba „dobrych” bakterii jelitowych spada, mogą pojawić się różnego rodzaju kłopoty, nie tylko ze strony układu pokarmowego.
Dobroczynne bakterie zasiedlające jelita to przede wszystkim bakterie kwasu mlekowego (bakterie mlekowe) o zbiorczej nazwie Lactobacteriaceae. Ich naturalnym źródłem są kiszone warzywa (szczególnie kiszone ogórki, kiszona kapusta, kiszone buraki etc.), a także przetwory mleczne poddane fermentacji (naturalny jogurt, kefir, maślanka). Można też kupić w aptece probiotyki w postaci suplementów diety.
Probiotyk dla dorosłych – czym kierować się przy wyborze?
Dobry probiotyk dla dorosłych może zawierać kilka wyselekcjonowanych szczepów bakterii probiotycznych; niektóre preparaty zawierają ich aż dziewięć. Zwróćmy uwagę na ich nazwy, o ile się na nich znamy. Możemy jednak zaopatrzyć się w „ściągawkę” i szukać w składzie szczepów bakterii o łacińskich nazwach Lactobacillus helveticus, Bifidobacterium longum, Lactobacillus plantarum, L. Casei, Lactococcus lactis, L. Rhamnosus i Bifidobacterium bifidum.
Możemy też zdecydować się na synbiotyk, czyli połączenie probiotyku i prebiotyku. Prebiotyki to substancje pochodzenia naturalnego, które wspomagają bakterie probiotyczne, stanowiąc dla nich w jelitach pożywkę. Możemy dostarczyć je do organizmu wraz z pożywieniem, jednak czasami jest to utrudnione, a wówczas synbiotyk może okazać się bardzo pomocny. Prebiotyki w nim zawarte są odporne na działanie soku żołądkowego i enzymów trawiennych i posłużą dobroczynnym bakteriom jako substancje odżywcze na początek, gdy będą zasiedlać nowe środowisko.
Jak stosować i przechowywać probiotyk?
Zdarza się, że probiotyki należy przechowywać w lodówce, w temperaturze od 2 do 9 stopni Celsjusza. Jednak są już na rynku preparaty, których w lodówce przechowywać nie trzeba, więc można je wziąć z powodzeniem w podróż lub wsadzić do torebki. Stosujemy je zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami na ulotce. Pamiętajmy też, że suplement diety nie może być traktowany jako substytut zróżnicowanej diety. Natomiast w niektórych sytuacjach, na przykład po stosowaniu antybiotyków, probiotyk może okazać się bardzo pomocny.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze