Humekanty – nawilżacze skóry
DANUTA CAPIGA • dawno temuSkóra nawilżona – to skóra miękka, gładka, elastyczna. Około 20 procent wody zawartej w naszym organizmie zmagazynowana jest właśnie w skórze, z czego tylko jeden procent znajduje się w jej głębszych warstwach, a około 13 procent w warstwie rogowej naskórka.
Skóra nawilżona – to skóra miękka, gładka, elastyczna. Około 20 procent wody zawartej w naszym organizmie zmagazynowana jest właśnie w skórze, z czego tylko jeden procent znajduje się w jej głębszych warstwach, a około 13 procent w warstwie rogowej naskórka.
Wiele pojawiających się problemów skórnych bierze się z niedostatecznego jej nawodnienia. W rezultacie skóra szybciej się starzeje, traci jędrność, naturalny połysk, zdrowy koloryt, napięcie, staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki. Aby do tego nie dopuścić należy stosować preparaty zawierające substancje, które przeciwdziałają utracie wody, wiążąc ją w skórze lub ograniczając jej utratę. Do nich należą humekanty. Są to silnie higroskopijne substancje, dobrze rozpuszczalne w wodzie, które mają zdolność do trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia, dzięki czemu pełnią rolę naturalnego rezerwatu wody w skórze. Główną ich rolą jest zatrzymanie wilgoci w miejscu ich użycia, czyli w warstwie rogowej naskórka.
Humekanty stosuje się najczęściej w kosmetykach do włosów oraz produktach do pielęgnacji ciała.
Najbardziej popularne rodzaje humekantów to: aloes, miód, kwas hialuronowy, proteiny, mocznik, gliceryna, kwas mlekowy, glikol propylenowy, sól sodowa.
Do utrzymania prawidłowego nawilżania skóry nie wystarczą jedynie humekanty. Niezbędne też są substancje, które nawilżają oraz tworzą na skórze opatrunek chroniący naskórek przed ucieczką wody, czyli emolienty (np. oleje, woski roślinne). Kosmetyk, który zawiera humekanty i emolienty może skutecznie nawilżyć skórę.
Źródło: informacja prasowa Marta Postuła
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze