Dieta zgodna z DNA
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuEfektywność przyswajania kwasu foliowego, żelaza czy witaminy D zależy od genów. Na podstawie wyników analizy DNA możliwe jest ustalenie indywidualnej diety, która uwzględnia zwiększone lub zmniejszone zapotrzebowanie na konkretne składniki pokarmowe i minimalizuje ryzyko otyłości, ale też wielu chorób metabolicznych.
Efektywność przyswajania kwasu foliowego, żelaza czy witaminy D zależy od genów. Na podstawie wyników analizy DNA możliwe jest ustalenie indywidualnej diety, która uwzględnia zwiększone lub zmniejszone zapotrzebowanie na konkretne składniki pokarmowe i minimalizuje ryzyko otyłości, ale też wielu chorób metabolicznych.
Naukowcy są zdania, że zindywidualizowany jadłospis zrewolucjonizuje dietetykę. Obecnie istniejące zalecenia żywieniowe skierowane są do całej populacji. Wiadomo jednak, że wśród ludzi żywiących się tak samo jedni są zdrowi, podczas gdy inni mają nadwagę, a jeszcze inni cierpią na alergie. Badania genetyczne pomogą określić produkty spożywcze, które należy wyeliminować, a które włączyć do jadłospisu konkretnej osoby. Dlatego dieta jest nazywana najbardziej osobistą dietą na świecie.
Szukanie skutecznych sposobów walki z nadwagą jest dziś ważnym problemem zdrowotnym, mamy już bowiem pandemię otyłości. W Polsce nadmierną masę ciała wykazuje 64 proc. panów i 48 proc. kobiet. W Europie wyprzedzają nas jeszcze Brytyjczycy, Węgrzy i Niemcy, wśród których otyłych lub z nadwagą jest od 67 do ponad 64 proc. mężczyzn oraz od 57 do 48 proc. kobiet. Najbardziej otyli na świecie są Grecy oraz Amerykanie: nadmierną tuszę wśród nich ma aż 71 proc. mężczyzn i 61 proc. kobiet (dane Instytutu Żywności i Żywienia). Większość osób z nadwagą ma za sobą wielokrotne i bezskuteczne próby odchudzania. Bardzo precyzyjnie dopasowane odżywianie może być dla nich nadzieją.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze