Mięśnie dna miednicy
JADWIGA OLCZAK • dawno temuMięśnie dna miednicy słabną w wyniku ciąży, nadwagi czy ciężkiej pracy fizycznej. Poza bólami pleców i problemami z postawą pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mocz wycieka w czasie wysiłku fizycznego, kaszlu czy śmiechu. Osłabione powodują pogorszenie jakości życia seksualnego. Bardzo ważny jest więc trening tej partii mięśni. Jaką technikę wybrać?
Mięśnie dna miednicy znajdują się między kością łonową a ogonową. Ich sprawność wpływa na funkcjonowanie m.in. dolnego odcinka układu moczowego i rozrodczego.
— Regularne ćwiczenie mięśni dna miednicy wzmacnia je, przez co pomaga pozbyć się dolegliwości nietrzymania moczu i zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się jej w przyszłości. Dodatkowo trening tej partii mięśni przyczynia się do poprawy sylwetki, a także zwiększa satysfakcję z życia seksualnego. Ćwiczyć można w każdym wieku, nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. – wyjaśnia prof. Jan Kotarski, ginekolog, ekspert kampanii “CoreWellness – wewnętrzna siła”.
Aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy, czyli tzw. mięśnie Kegla, wystarczy wykonać proste ćwiczenie. Należy usiąść w lekkim rozkroku na krawędzi krzesła i napiąć mięśnie w okolicy cewki moczowej i odbytu. Wyobrażając sobie, że wciąga się piłeczkę do miednicy, napina się właśnie te mięśnie.
Katarzyna Popławska, trener fitness i pilates tłumaczy, że istnieją specjalne techniki ćwiczeń mięśni Kegla:
— Jedną z nich jest technika Pelvicore opracowana przez profesor Kari Bo z Norwegii. Jest to program ćwiczeń mięśni dna miednicy, kręgosłupa i brzucha. Ćwiczenia polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy możesz wykonywać w każdej sytuacji, np. podczas pracy przy komputerze czy gotowania obiadu. Efekty regularnych ćwiczeń zobaczysz już po kilku tygodniach.
Trener fitness w każdy piątek na profilu “Ćwicz mięśnie Kegla” na Facebooku (CwiczMiesnieKegla) prezentuje wybrane ćwiczenie mięśni dna miednicy.
Oto przykładowe ćwiczenia:
Ćwiczenie nr 1 — Napinanie mięśni dna miednicy
Przyjmij pozycję klęku podpartego. Oprzyj się na przedramionach, szeroko rozstawiając kolana. Napnij mięśnie dna miednicy otaczające cewkę moczową, pochwę i odbyt. Odczekaj chwilę, licząc do pięciu, a następnie rozluźnij. W tym czasie nie wypychaj mięśni, tylko delikatnie powróć do pozycji wyjściowej. Podczas kolejnego napięcia mięśni dna miednicy pozostań na górze i wykonaj cztery szybkie napięcia, a następnie rozluźnij. Powtórz ćwiczenie 5 razy. Podczas ćwiczenia nie zatrzymuj oddechu. Oddychaj swobodnie.
Ćwiczenie 2 – unoszenie bioder
Połóż się na plecach. Nogi ugnij w kolanach, a stopy płasko oprzyj na podłodze. Rozstaw je na szerokość bioder. Ręce ułóż wzdłuż ciała, łokcie lekko ugięte ustaw na zewnątrz. Zrób wdech przez nos i wydech przez usta, wdech…. i na wydechu podciągając mięśnie dna miednicy, przechyl biodra do tyłu i wolno, kręg po kręgu, unieś kolejno biodra i plecy na tyle wysoko, aby tułów wraz z udami tworzył prostą linię. Uważaj, aby nie wypychać klatki piersiowej do góry. Ciężar ciała powinien spoczywać pomiędzy łopatkami. Na wdechu zatrzymaj się na górze, a następnie z wydechem zacznij kręg po kręgu opuszczać plecy na ziemię. Powracając do pozycji wyjściowej staraj się, aby przy opadaniu na ziemię najpierw podłogi dotykały kręgi piersiowe, później lędźwiowe, a dopiero na końcu kość krzyżowa. Wykonaj ćwiczenie 5 razy.
Źródło: informacja prasowa Magdalena Zagrajek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze