Jak szybko zasnąć? Skuteczne domowe sposoby na odprężający sen
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeProblemy z zasypianiem dotyczą coraz większej liczby osób. Przyczyn można doszukiwać się zarówno w przyspieszonym tempie życia oraz w błędach popełnianych niedługo przed snem. Nie zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty, czasami wystarczą domowe sposoby, aby szybko zasnąć. Czasami należy po prostu zmienić nasze przyzwyczajenia, a także dołączyć pewne wieczorne rytuały. Zobacz, co powinnaś wiedzieć, aby szybko zasnąć.
Codzienny stres i bieganina przysparza w późniejszym czasie owocuje problemami z zasypianiem. Po bezsennej nocy następnego ranka czujemy się bardziej zmęczeni, niż przed położeniem, co wkrótce skutkuje ciągłym zmęczeniem. Dzięki domowym sposobom na szybkie zaśnięcie, będziesz czuła się wypoczęta oraz gotowa na nowe wyzwania.
Dlaczego nie możesz szybko zasnąć?
Jeżeli od dłuższego czasu borykasz się z wielotygodniowymi problemami z zasypianiem, powinnaś poważnie się zastanowić nad tym, co jest przyczyną twojej bezsenności. Na pewno starasz się znaleźć złoty środek, aby szybko zasnąć, lecz przede wszystkim pomyśl o powodach twoich problemów. Codzienny stres sprzyja bezsenności, ale cały czas pamiętaj, że początki nerwicy i depresji przejawiają się właśnie trudnościami w zasypianiu. Szybkie zaśnięcie niekoniecznie skutkuje wyspaniem i relaksem – musisz przespać minimum 7 godzin w ciągu nocy.
Szybkie zaśnięcie a błędne koło
Jeśli problem z zasypianiem narasta, możesz czuć się sfrustrowana za każdym razem, gdy przychodzi czas na sen. Wzmożona nerwowość nie sprzyja relaksowi, a napięcie i niepokój cały czas mogą ci towarzyszyć, co może łączyć się z obawą, że znowu nie zaśniesz. Gdy w końcu szczęśliwie i szybko zaśniesz, nie zagwarantujesz sobie spokojnej nocy, ponieważ osoby cierpiące na bezsenność mają tendencję do przebudzeń w trakcie snu. W ten sposób niestety błędne koło się zatacza, a ty zamiast szybko zasnąć i przez 7–8 godzin regenerować się przed kolejnym dniem, popadasz w coraz większą wściekłość.
Kiedy sięgnąć po leki na szybkie zaśnięcie?
Nim sięgniesz po radykalną metodą na szybkie zaśnięcie, jakim jest zażycie tabletek, spróbuj najpierw mniej inwazyjnych sposobów. Wystarczy, że zaczniesz przestrzegać kilka podstawowych i prostych reguł nazywanych higieną snu. Staraj się kłaść i wstawać o stałej porze, unikaj także drzemania w ciągu dnia. Nie spędzaj czasu w łóżku, gdy nie jest to pora przeznaczona na sen – to miejsce do nocnego odpoczynku, a nie do innych czynności. Szybko zaśniesz, jeśli tuż przed snem nie będziesz spożywać ciężkich potraw ani pić zbyt dużo napojów. Nie zażywaj zbyt gorącej kąpieli albo prysznica, bo podniesienie temperatury powoduje opóźnienie zaśnięcia i prowadzi do przebudzeń w ciągu nocy. Pamiętaj, że najskuteczniejszą metodą na szybkie zaśnięcie jest położenie się do łóżka, gdy poczujesz prawdziwą senność.
Domowe sposoby na szybkie zaśnięcie
Istnieje wiele sprawdzonych i domowych sposobów na szybkie zaśnięcie. Jedną z metod na pobudzenie szyszynki do wydzielania potrzebnej do snu melatoniny jest wypijanie w ciągu dnia dwóch szklanek soku wiśniowego. Dlaczego? Wiśnie zawierają w sobie tryptofan przekształcający się w serotoninę zwiększającej stężenie melatoniny. Inne produkty przyspieszające zaśnięcie to: maliny, agrest, porzeczki, truskawki, jeżyny, migdały, orzechy oraz banany. Twoja kolacja powinna być zatem lekkostrawna, bogata w białko, ciemne pieczywo i liściaste warzywa. Świetnym i prostym sposobem na szybkie zaśnięcie jest dotlenianie przed snem, więc możesz udać się na wieczorny spacer. Wywietrzenie sypialni również się sprawdzi, a ty położysz się gotowa na spokojną noc.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze