Higiena snu
KAROLINA • dawno temuKiedy jedziemy na urlop, sprawą pierwszorzędną, jaką uwzględniamy jest wybór takich wczasów, które pozwolą nam wypocząć i zregenerować siły. Jest to szczególny okres w ciągu roku, do którego przygotowujemy się nieraz kilka miesięcy. Jednakże człowiek odpręża się nie tylko podczas urlopu. Najczęściej to właśnie sen jest stanem, w którym regenerujemy swoje siły. Choć z jego znaczenia nie zawsze zdajemy sobie sprawę, to za każdym razem pojawienia się jakichkolwiek zaburzeń dotkliwie je odczuwamy. Jeżeli dotychczas zaniedbywałaś higienę snu albo nie wiesz, czy śpisz we właściwy sposób, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, jaką rolę odgrywa sen we właściwym funkcjonowaniu organizmu oraz w jaki sposób należy spać, aby wypocząć.
Po co nam sen?
Na to pytanie potrafi odpowiedzieć chyba każdy, a zwłaszcza ten, kto borykał się przynajmniej raz z zaburzeniami snu i dotkliwie odczuł jego niedobór. Sen jest czasem, w którym nasz organizm regeneruje swoje siły i przygotowuje nas do działania dnia następnego. To także w jego trakcie zapisywane są dane z dnia poprzedniego. Wiele osób zastanawia się, ile trzeba spać i jak się wyspać. Każdy z nas jest indywidualną jednostką, do której przypisane są specyficzne upodobania i przyzwyczajania. Z drugiej strony wszyscy jesteśmy ludźmi i posiadamy podobne potrzeby. Jedną z nich jest właśnie dobry sen.
Nawet naukowcom trudno jednoznacznie określić, po co nam sen. Istnieje kilka pomysłów wyjaśniających jego znaczenie. To, że pozwala nam regenerować siły jest oczywiste, jednakże wiązane jest to z różnymi procesami zachodzącymi w jego trakcie w organizmie. Otóż zaobserwować można obniżenie temperatury ciała, stymulację neuronów czy wspomnianą już konsolidację pamięci. Każda kobieta natomiast może z łatwością zauważyć na własnej skórze, że sen świetnie działa na cerę, czyniąc ją wypoczętą i świeżą. Każdorazowe problemy ze spaniem bezpośrednio odbijają się na naszym wyglądzie, powodując, że mamy podkrążone oczy, a na naszej twarzy skóra jest wyraźnie zmęczona. Ile należy spać, aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych konsekwencji? Czas ten jest ściśle związany z wiekiem, a także takimi uwarunkowaniami, jak chociażby stan zdrowotny i tryb życia. Przeciętnie dorosły człowiek powinien przesypiać około 7–8 godzin dziennie nieprzerwanie. Rozłożenie tego czasu na raty uniemożliwia bowiem przebycie wszystkich potrzebnych nam faz snu. Wiedząc już, ile czasu trzeba spędzić w łóżku, warto zastanowić się, jak spać.
Jak spać?
Niegdyś rytm życia człowieka regulowała natura i spanie było z nią ściśle sprzężone. Obecnie praca albo prowadzenie domu są przyczyną wielu komplikacji. Wstajemy nie wówczas, gdy jesteśmy wypoczęci, lecz wtedy, kiedy musimy. Prowadzi to do szeregu zaburzeń. Bez względu na to, czy jesteś typem sowy, czy porannego ptaszka, powinnaś przestrzegać kilku zasad higieny snu. Po pierwsze, zawsze przed położeniem się do łóżka wywietrz pomieszczenie, w którym śpisz. Pod żadnym pozorem nie powinien mieścić się w nim telewizor ani inny sprzęt absorbujący twoją uwagę. Dobrze by było, gdybyś nie wykonywała także innych czynności, jak na przykład praca na komputerze w sypialni. Pomieszczenie to powinno kojarzyć ci się jedynie ze spaniem. Warto ustalić sobie określony rytm i przestrzegać go także w dni wolne od pracy, by nie doszło do jego zaburzeń. Zasypianie będzie łatwiejsze, jeśli będziesz wykonywać stały rytuał, czyli na przykład picie herbaty przed położeniem się do łóżka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze