4 sekrety niemowlęcego snu
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuNiestety dzieci nie pojawiają się na świecie z instrukcją obsługi. Wiele niemowlęcych zachowań może martwić świeżo upieczone mamy, które nie wiedzą jeszcze wszystkiego o swoim brzdącu. Jeżeli ty także wpadasz w panikę, gdy twoje dziecko śpi zbyt krótko lub wydaje śmieszne dźwięki przez sen, zapoznaj się z 4 podstawowymi faktami na temat snu niemowląt.
Jak długo śpi niemowlę?
Poszczególne maluchy będą potrzebowały odmiennej ilości snu. W czasie pierwszego miesiąca życia niemowlę prześpi średnio 16,5 godzin dziennie. Części maluchów wystarczy 12 godzin snu, podczas gdy inne będą drzemały przez ok. 19 godzin – i w jednym, i drugim przypadku mama nie powinna się zamartwiać. Jeżeli niemowlę jest zdrowe i szczęśliwe, najprawdopodobniej się wysypia.
Dzieci śpią w sposób bardzo niespokojny. Kręcą się w łóżeczku i często się budzą. Wynika to z faktu, że około połowa ich snu przebiega w fazie REM. Jest to sen lekki i aktywny, w czasie którego maluch śni. Wraz z końcem fazy REM niemowlę przebudza się na chwilę (czasem płacze), po czym układa się do kolejnej fazy snu. Starsze dziecko doświadcza coraz mniej faz REM, a więcej okresów spokojnego, głębokiego snu.
Jakie dźwięki wydaje niemowlę podczas snu?
Niestety żołądek niemowlaka jest niewielki, dlatego będzie się budził głodny kilka razy w ciągu nocy. Skąd wiedzieć, czy maluch budzi się na małe co nieco, czy już się wyspał? Często da ci znać o swoich potrzebach głośnym płaczem. Jednak w czasie snu dzieci wydają mnóstwo przeróżnych dźwięków – od prychania, poprzez gwizdy, po jęki – które nie muszą wcale sygnalizować głodu lub przebudzenia. Z czasem nauczysz się rozróżniać niemowlęce dźwięki i bez problemu rozpoznasz, kiedy trzeba go nakarmić, a kiedy pozwolić mu spać dalej.
Nieregularny oddech i dziwne dźwięki nie powinny martwić rodziców noworodka. Jednak z pewnością każdy z nich chociaż raz spanikował, nachylając się nad kołyską. Tymczasem warto pamiętać, że typowy noworodek w ciągu dnia oddycha w tempie 40 wdechów na minutę, a w nocy częstotliwość ta może być nawet o połowę niższa. Z drugiej strony, oddech może być przyspieszony przez ok. 15–20 sekund, a następnie kompletnie ucichnąć. Chociaż sytuacja taka może stać się przyczyną rodzicielskiej paniki, po ok. 10 sekundach maluch znów zacznie oddychać. Nieregularność ta wynika z niedojrzałości ośrodka w mózgu, odpowiedzialnego za kontrolę oddechu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze