Nerwowy niemowlak
PATRYCJA • dawno temuNerwowe niemowlę przysparza rodzicom wielu problemów. Jeśli marudzenie i płacz dziecka nasilają się i powtarzają kilkanaście razy w ciągu dnia, nawet najbardziej opanowany rodzić może stracić cierpliwość do dziecka. Stres rodzica przekłada się na zachowanie dziecka i koło się zamyka. Niespokojne niemowlę nie chce jeść, spać i na wszystkie czynności pielęgnacyjne reaguje złością. Dlaczego tak się dzieje, i jak tego uniknąć?
Dlaczego dziecko jest nerwowe?
Przyczyn może być całe mnóstwo. Zastanów się, kiedy dziecko jest najczęściej marudne, i co może to powodować.
- Karmienie piersią – malec może płakać, gdy masz za mało pokarmu. Nie najada się i stąd ta złość. Jeśli malec skończył już 5–6 miesięcy, warto zacząć rozszerzanie diety o nowe produkty. Inną przyczyną może być nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Jeśli malec ssie zbyt płytko, musi włożyć wiele energii, aby wyssać wystarczającą porcję mleka. Dobrze przystawione dziecko do piersi nie mlaska i obejmuje buzią całą brodawkę. Podczas ssania słychać miarowe połykanie.
- Płacz po jedzeniu – malec może być płaczliwy i niespokojny, gdy męczy go kolka jelitowa. O tym, jak sobie radzić z kolką u niemowląt przeczytacie klikając w link.
- Ząbkowanie – to kolejna przyczyna nerwowości u niemowląt. Malec jest rozdrażniony, gdyż swędzą i bolą go dziąsła. Ulżysz niemowlęciu w cierpieniu, podając mu schłodzony gryzak lub smarując dziąsła specjalnym żelem dla niemowląt (dostępnym w aptekach).
Niemowlę jest nerwowe także wtedy, gdy jego podstawowe potrzeby nie są zaspokojone – gdy jest głodne, ma mokro lub chce przytulić się do mamy. W pierwszych miesiącach życia dziecka możesz mieć problemy w odczytywaniu rodzaju płaczu maluszka, ale z czasem nauczysz się rozpoznawać wszystkie jego potrzeby.
Nadwrażliwe niemowlę
Jeśli malec ma sucho, jest najedzony, nie ząbkuje, ani nie ma objawów kolki jelitowej, a mimo to jest rozdrażniony i płaczliwy, warto skonsultować się z pediatrą. Być może dziecko cierpi na nadwrażliwość na bodźce dotykowe, przedsionkowe lub węchowe. Jednym z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, jest zachowanie niemowlęcia w czasie karmienia piersią. Jeśli zapewniłaś mu optymalne warunki podczas posiłku, oznacza to, że przyczyna jest poważniejsza. U niemowląt może wystąpić nadwrażliwość na bodźce dotykowe, ruchowe, na zapachy, smaki czy też nadwrażliwość słuchowa.
Jak rozpoznać nadwrażliwość dziecka na bodźce zewnętrzne? Przede wszystkim należy uważnie obserwować malca w różnych sytuacjach – w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych, zabawy czy spaceru. Nadwrażliwe niemowlę należy stopniowo oswajać z drażniącymi bodźcami.
Istnieje również grupa dzieci, która potrzebuje wyjątkowo silnych bodźców, dlatego są bardzo hałaśliwe. Lubią być mocno kołysane i nie przeszkadzają im głośne dźwięki. Takim malcom trzeba dostarczać silnych doznań, ale w umiarkowany sposób. Inaczej dziecko będzie stale zmęczone i rozdrażnione.
Jeśli masz problem z ustaleniem przyczyny nerwowości u niemowlęcia, skonsultuj się z pediatrą lub położną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze