Przystawianie dziecka do piersi – jak robić to dobrze?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuKarmienie piersią może wydawać się przyszłym mamom prostą czynnością. Tym większe jest ich zdziwienie, kiedy po porodzie obmyślane ułożenie nie działa, a maluch albo nie ssie mleka w ogóle, albo zagryza piersi do krwi. Dlatego warto sprawdzić, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi w pozycji standardowej, by szybko wejść we wprawę w tym codziennym rytuale.
Krok 1: Zadbaj o wygodę
W pierwszych tygodniach po porodzie dziecko je bardzo dużo, dlatego warto zadbać o to, by podczas karmienia było wam wygodnie. Przygotuj poduszki pod plecy dla siebie, a jeśli siedzisz na krześle także małą poduszeczkę, by podeprzeć na niej pupę malucha. Możesz wziąć ze sobą szklankę napoju i postawić obok, by ugasiła pragnienie podczas dłuższego karmienia.
Krok 2: Trzymanie malucha
Najczęściej stosowaną pozycją podczas karmienia piersią jest trzymanie dziecka na przedramieniu ręki. Całą dłonią (aż do nadgarstka) powinnaś podpierać plecki dziecka, pamiętając, by jego głowa nie zwisała bezwładnie. Nie może też znajdować się na zgięciu ręki, byś miała swobodę ruchu. Pupa i nóżki muszą przylegać do twojego ciała, dobrze, by miały delikatne podparcie, choćby twoją nogę założoną na drugą.
Krok 3: Chwytanie piersi
Nie musisz specjalnie ustawiać piersi, ale często wygodnie jest chwycić odpowiednio pierś przed przystawieniem dziecka. Ułóż dłoń w kształt litery C – twój kciuk powinien znajdować się u góry piersi, a pozostałe palce u dołu. Możesz też z palców wskazującego i środkowego zrobić literę V i w taki sposób podtrzymać pierś. Nie zasłaniaj palcami otoczki brodawki.
Krok 4: Przystawianie dziecka
Na tym etapie musisz pamiętać, by przystawić dziecko do piersi, nie pierś do dziecka. Nieprawidłowa czynność sprawi ci ból i będziesz odczuwała dyskomfort, bo maluch będzie pierś ciągnął do siebie. Gdy dziecko zacznie ssać, sprawdź, czy jego nosek nie jest zbyt blisko skóry. Jeśli tak jest, uciśnij delikatnie to miejsce na piersi, by dać maluchowi dostęp do powietrza (możesz też manewrować jego ciałem, by zmienił lekko ułożenie). Całe ciało dziecka powinno przylegać do twojego. W takiej pozycji karmienie piersią nie powinno sprawiać ci bólu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze