Być jak Superman. Teoria i praktyka osiągania niemożliwego – recenzja
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuChciałbyś być jak Superman? Chyba każdy z nas kiedyś pomyślał, że fajnie byłoby posiadać nadprzyrodzone moce, które wykorzystałby do osiągnięcia celu. Jak stać się superbohaterem? Podobno można osiągać szczyty będąc w stanie tzw. przepływu. To zjawisko analizuje Steven Kotler w swojej książce „Być jak Superman. Teoria i praktyka osiągania niemożliwego”.
Czym jest przepływ? To rodzaj swoistego transu, rzadki i radykalny stan świadomości, w którym niemożliwe staje się możliwe. W celu lepszego zrozumienia tematu, autor przytacza przykłady z życia zawodników uprawiających sporty ekstremalne. Ten trans to najkrótsza droga do przeobrażenia się w tytułowego supermana. Do wystąpienia tego stanu potrzebny jest odpowiedni bodziec, który wyzwoli ukryte zdolności. A formy aktywności fizycznej odznaczające się wysokim stopniem ryzyka stanowią najlepszą drogę w tym kierunku.
Autor, dziekan wydziału psychologii Uniwersytetu Chicago, opiera się również na badaniach naukowych z dziedziny psychologii, które wskazują na istnienie następującego mechanizmu: stan umysłu wpływa na emocje, emocje zmieniają procesy biologiczne, a te z kolei umożliwiają osiąganie lepszych wyników. Sugeruje, że poprzez wpływanie na stan umysłu, można znacząco usprawnić funkcjonowanie ludzkiego organizmu.
Ciekawostką dotyczącą tego zjawiska jest fakt, iż ludzie nawet dzień po doznaniu przepływu czują się nadzwyczaj kreatywni, a także wspinają się na wyżyny swojej zaradności, pomysłowości i błyskotliwości. Mózg osoby w transie uwalnia substancje o silnym działaniu przeciwbólowym, które ją znieczulają, umożliwiając tym samym osiągnięcie poziomu siły maksymalnej. Dodatkowo, poznajemy komponenty, których obecność jest wyznacznikiem przepływu. Są to: jasne cele, koncentracja, utrata poczucia samoświadomości, zaburzenia poczucia czasu, bezpośredni i natychmiastowy feedback, równowaga pomiędzy poziomem wyzwania a poziomem zdolności, poczucie osobistej kontroli nad sytuacją, wewnętrzna gratyfikacja, brak poczucia cielesnych potrzeb oraz zaabsorbowanie. Stanowią one najprecyzyjniejszą roboczą definicję przepływu, jaką udało się do tej pory stworzyć.
W pierwszej i drugiej części książki autor zajął się stanem przepływu i najskuteczniejszymi technikami jego hakowania. Zostało przedstawione, co takiego robią zawodnicy sportów ekstremalnych, by regularnie osiągać przepływ i jak możemy tę wiedzę zastosować w naszym życiu. Trzecia część pokazuje czytelnikom dokąd prowadzi ta wędrówka — to spojrzenie na naszą przyszłość z przepływem.
Warto zapoznać się z lekturą Kotlera chociażby dlatego, że możemy poczuć się zmotywowani i pewni, że jesteśmy w stanie wiele osiągnąć jeśli opanujemy sztukę przepływu. A przykłady z życia przytoczone przez autora to potwierdzają, wystarczy, że otworzymy swój umysł na możliwości, „przemeblujemy” go, a wtedy będziemy mogli przesuwać granice!
W posłowiu do książki autor zachęca czytelników do kontynuowania dyskusji o przepływie i zaprasza na stronę www.flowgenomeproject.co. Ci bardziej zainteresowani mogą dołączyć do grupy Flow Hacker Nation i porozmawiać z autorem oraz innymi myślicielami. Wiedza i rozwój na wyciągnięcie ręki!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze