„Co za szycie!” poradnik - recenzja
ALICJA BARSZCZ • dawno temuCzym jest overlock? Co zrobić, gdy ścieg przeskakuje albo łamie się igła? Jak sobie poradzić, gdy maszyna pętelkuje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku na temat szycia dla początkujących „Co za szycie” Anny Maksymiuk Szymańskiej.
Autorka jest projektantką i dziennikarką z wykształcenia oraz specjalistką ds. PR. Swoją przygodę z modą i szyciem rozpoczęła ponad 10 lat temu, jednak nie od początku było kolorowo. Maksymiuk-Szymańska przyznaje, że sama miała wątpliwości, czy szycie jest dla niej odpowiednim zajęciem, czy ma do tego dryg. Postanowiła jednak, że opanuje tę czynność, a ubrania, które spotykała w sklepach nie odpowiadały jej oczekiwaniom. Uczęszczała do dwuletniej szkoły projektowania, ale przede wszystkim zaczęła uczyć się w domu na własną rękę. Po trzech latach szycia założyła kanał na YouTube, który skupia dziś już ponad 17 tysięcy subskrybentów. Poradnik powstał po to, aby pomóc początkującym w szyciu i pokazać każdemu, że szycie jest nie tylko dla projektantów.
Książka podzielona jest na osiem rozdziałów, a ostatnim z nich jest słowniczek podstawowych pojęć związanych z szyciem i używanych przez autorkę w poradniku. Właściwie od przyswojenia haseł w nich zawartych powinny zacząć osoby, które do tej pory nie wiedziały zbyt wiele o szyciu.
Wydanie jest piękne i przyjemnie dla oka. W środku znajdziemy mnóstwo zdjęć, grafik, tabelek, które grupują najważniejsze informacje i podają je w przyjemniej formie. Atrakcyjność wizualna niewątpliwie zwiększa walory książki. Poradnik jest napisany przystępnym językiem i w kilku krokach wyjaśnia, o co chodzi w szyciu, jak się do niego przygotować, jaką wybrać maszynę, gdzie szukać inspiracji i tkanin.
W rozdziale pierwszym autorka podpowiada, jaką maszynę do szycia wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie, przedstawia wybrane modele i ich poszczególne funkcje oraz podaje wskazówki, które pomogą czytelnikowi w wyborze tej właściwej.
W rozdziale drugim czytelnik uczy się obsługi maszyny do szycia. Autorka analizuje krok po kroku, do czego służą jej przyciski i elementy oraz przykładowe opcje, a także przedstawia kilka ważnych zasad do opanowania. Bardzo przydatne są tu proste obrazki, które ilustrują słowo pisane. Na obrazkach pokazane jest również, co po kolei wcisnąć, aby uruchomić urządzenie – prościej się już nie da! W tym rozdziale zostały przedstawione również najczęstsze problemy pojawiające się podczas szycia i ich potencjalne przyczyny.
Trzeci rozdział zapoznaje czytelnika z podstawowymi i najbardziej przydatnymi rodzajami akcesoriów krawieckich, analizuje ich parametry, podstawowe ściegi i szwy.
W kolejnym rozdziale autorka rozwiewa wątpliwości co do podstawowych materiałów – podaje ich najbardziej popularne rodzaje, a także omawia zalety i wady każdego z nich.
W rozdziale szóstym pasjonaci szycia dowiedzą się, jak prawidłowo pobrać miarę, jak zrobić wykrój na t-shirt czy spódnicę. Obrazki zawarte na tych stronach bardzo pomagają — krok po kroku widzimy, jak szyje się bluzkę, spódnicę i wszystkie podstawowe elementy damskiej garderoby.
Rozdział siódmy zdradza, skąd czerpać pomysły i inspiracje do szycia ciekawych ubrań. Autorka zrobiła spis kursów, warsztatów i targów, w których może uczestniczyć każdy pasjonat szycia, magazynów czy książek, które warto regularnie przeglądać.
Książka Anny Maksymiuk-Szymańskiej to moim zdaniem wartościowa pozycja dla osób, które chciałyby nauczyć się szyć, rozwijać swoją pasję i zaczerpnąć inspiracji. Poradnik jest niezwykły, może być idealnym prezentem na każdą okazję dla osoby, która interesuje się modą, designem i tworzeniem niesztampowych rzeczy. Strój powinien odzwierciedlać osobowość, a dzięki samodzielnemu uszyciu wymarzonej części garderoby możemy postarać się, aby nasz styl był oryginalny i wyróżniający.
Do książki została dołączona płyta DVD z tutorialami video, co dodatkowo zwiększa jej wartość, a oglądanie instruktaży może przyspieszyć naukę. Polecam lekturę każdemu, ponieważ to szyciowa pigułka, która pokazuje, że szycie może się stać prawdziwą pasją!
Autor: Ilona Szczotka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze