Prolaktyna w ciąży
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuProlaktyna jest związkiem chemicznym wydzielanym przez przysadkę mózgową. Ten gruczoł wielkości ziarnka grochu zlokalizowany jest w środkowej części mózgu i odpowiada za wiele procesów w organizmie człowieka. Prolaktyna występuje i u mężczyzn i u kobiet, a uwalniana jest w różnych porach dnia i nocy, jednak główną jej funkcją jest stymulacja produkcji mleka u kobiet ciężarnych. Przyczynia się także do powiększenia gruczołów mlekowych w celu lepszego przygotowania przyszłej matki do karmienia piersią. Sprawdź, o czym świadczy zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie i czy może mieć wpływ na ciążę.
Poziom prolaktyny w ciąży
Jak wiele procesów organizmu ludzkiego, uwalnianie prolaktyny może być wywołane działaniem innych hormonów – są to przede wszystkim dopamina, serotonina i hormony tarczycy. Dwa ostatnie pozwalają na zwiększenie produkcji prolaktyny, podczas gdy dopamina ją hamuje. Zmiana poziomu prolaktyny jest całkowicie normalnym zjawiskiem u kobiet ciężarnych. Tak właściwie, jej ilość musi wzrosnąć, aby pobudzić gruczoły mlekowe do produkcji pokarmu. Wraz z zajściem w ciążę, zmienia się poziom hormonów, a wraz ze wzrostem estrogenu zwiększa się także poziom prolaktyny. Po narodzinach dziecka, stymulacja sutków u kobiety karmiącej piersią spowoduje dalszy wzrost poziomu tego hormonu, co pozwala na kontynuowanie karmienia piersią przez dłuższy czas.
Jednak podwyższony poziom prolaktyny nie zawsze oznacza zajście w ciążę. Nadmierna produkcja tego hormonu u kobiet może być przyczyną hiperprolaktynemii, która objawia się problemami menstruacyjnymi, laktacją u kobiet, które nie karmią piersią, czy nawet bezpłodnością, choć nie u wszystkich kobiet występują tego typu objawy. Schorzenie najczęściej rozwija się wskutek działania nienowotworowego guza przysadki mózgowej, nazywanego gruczolakiem, chociaż powodem wysokiego poziomu prolaktyny może być także niedoczynność tarczycy czy stres. Badania przeprowadzone nad kobietami doświadczającymi kolejnych poronień stwierdziły obecność w ich organizmie podwyższonego poziomu prolaktyny. Czy można łączyć działanie tego hormonu z problemami z poczęciem dziecka?
Wysoki poziom prolaktyny w ciąży
Specjalistyczne badania przeprowadzone nad prolaktyną ujawniły, że u kobiet, które doświadczyły wielokrotnych poronień wykryto wysoki poziom tego hormonu, podczas gdy po zastosowaniu kuracji mającej na celu obniżenie ilości prolaktyny w organizmie, szczęśliwie zaszły w ciążę i urodziły dzieci. Wyniki badań nie zostały jeszcze do końca potwierdzone, jednak biorąc pod uwagę fakt, że leczenie podwyższonej prolaktyny jest bezpieczne dla płodu, wielu lekarzy po wykryciu takich nieprawidłowości podejmuje się terapii u kobiet, które w przeszłości poroniły.
Z drugiej strony, lekarze wciąż nie znają do końca wpływu prolaktyny na ciało kobiety, w związku z czym nie można stwierdzić, czy jej podwyższony poziom jest głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko poronienia u przyszłych matek. Na wyższy poziom prolaktyny u kobiet doświadczających straty dziecka mogą mieć wpływ inne czynniki. Jednak niektórzy lekarze wciąż zapobiegawczo stosują leki obniżające poziom hormonu u kobiet z nawracającymi poronieniami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze