Zębowa wróżka - uprzyjemnia utratę mleczaka
KIRA • dawno temuKażde dziecko wie, że kiedy wypada mleczny ząbek — to przychodzi Zębowa Wróżka, która zabiera go i w zamian zostawia jakiś drobny upominek. A jeśli nasze dziecko jeszcze tego nie wie, to niebawem uświadomią go koledzy i koleżanki.
Zwyczaj dawania prezentów jest bardzo miły i często nawet dzieci, które mówią, że nie wierzą we wróżki, nadal czekają na miły drobiazg po stracie ząbka. Czy wróżka może pomóc także nam?
Jeśli jeszcze nie wiecie, to zasady tej zabawy są następujące:
- dziecko traci ząbek
- na noc chowa go pod poduszkę
- w nocy Wróżka przychodzi, zabiera ząbek i zostawia podarunek
W niektórych rejonach kraju Wróżka nie zabiera ząbka, w innych zastępuje ją myszka (a ząbek kładzie się pod szafą). Tak czy inaczej, wszędzie odbywa się to bardzo podobnie. Można porozmawiać ze swoim malcem, jak właściwie wyobraża sobie Zębową Wróżkę — może ta idealna powinna odznaczać się jakimiś konkretnymi cechami…?
Wypadający ząb, nawet jeśli to mleczak, nie jest nigdy przyjemnością. Niektóre dzieci bardzo przeżywają to wydarzenie — i wtedy Zębowa Wróżka bardzo się przydaje. Dziecko uspokaja się — nie tylko ono chodzi ze szczerbą, wiele dzieci przechodzi przez to samo, a prezencik poprawia od razu humor bo jest widoczną korzyścią płynącą z braku zęba.
Można wykorzystać tą miłą bajkę do rozmawiania z dziećmi na temat ząbków - ich mycia, pielęgnacji, wypadania, zębów stałych. Dość łatwo jest też przy okazji wprowadzić temat dentysty, do którego przecież prędzej czy później z maluchem pójść będziemy musieli. Wróżka może na przykład przynosić fajniejsze prezenty za zdrowsze i czyste ząbki — będzie to dla dziecka motywacja do dbania o higienę jamy ustnej.
Wróżka nie powinna być zbyt hojna - to ma być drobny, symboliczy upominek, taki, o którym można porozmawiać z kolegami bez zazdrości z ich strony. Najczęściej pod poduszkę podkładane są monety, ale dzieci zwykle bardziej cieszą się z małej zabawki. A jeśli już moneta, to warto od razu zaopatrzyć malucha w skarbonkę — taką otwieraną, żeby mógł sprawdzać jej zawartość. Prezent pieniężny z kolei wykorzystajmy do wstępnej nauki dodawania (jak wypadnie ci drugi ząbek to ile będziesz mieć w skarbonce?) lub oszczędzania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze