Poród na wesoło
PATRYCJA • dawno temuZamiast znieczulenia, gaz rozweselający – w taki oto sposób szpitale na Zachodzie uśmierzają bóle porodowe. Butle z gazem rozweselającym coraz częściej można spotkać i w polskich szpitalach, nie tylko na sali porodowej, ale także na szpitalnym oddziale ratunkowym. Czy podtlenek azotu to skuteczny sposób na skurcze porodowe?
Regularne i bolesne skurcze macicy oraz towarzyszące im twardnienie brzucha to typowe objawy porodu. Ból porodowy to najsilniejszy ból, jakiego w swoim życiu doświadcza kobieta. Odczuwanie bólu w czasie porodu to kwestia indywidualnych predyspozycji genetycznych. Zazwyczaj kobiety są wystarczająco odporne na ból i nie potrzebują wsparcia farmakologicznego. Jednak u ok. 13% rodzących ból jest tak silny, że wymaga interwencji.
Znieczulenie porodowe
Choć poród nierozerwalnie wiąże się z bólem, współczesna medycyna robi wszystko, aby poród ułatwić. Najpopularniejsze metody łagodzenia bólu podczas porodu to znieczulenie zewnątrzoponowe i podpajęczynówkowe. Jednak ich stosowanie wiąże się ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i powikłań po porodzie. Mniej inwazyjne, a niekiedy równie skuteczne sposoby uśmierzania bólu porodowego to: pozycje porodowe, oddychanie podczas porodu, masaż pleców (patrz filmik), poród w wodzie czy też hipnoza.
Coraz częściej szpitale powracają do łagodzenia bólu za pomocą tlenu z dodatkiem podtlenku azotu. Środek znany był już w XIX wieku, ale nigdy wcześniej nie wykorzystywano go w czasie akcji porodowej. Lekarze przekonują, że jest to jedna z najbezpieczniejszych i najtańszych metod uśmierzania bólu w czasie porodu. Butla z gazem, która wystarczy dla ok. 50 pacjentek, to koszt zaledwie kilkuset złotych. Być może ta metoda znieczulenia będzie w przyszłości dostępna podczas porodu w szpitalu, bez dodatkowych opłat. Śmiech na porodówce, niemożliwe? A jednak.
Jak działa gaz rozweselający?
Gaz rozweselający jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia mamy i dziecka. W żaden sposób nie zaburza akcji porodowej, nie posiada również właściwości rozkurczowych, co byłoby wysoce niewskazane w czasie parcia. Podobnie jak środki farmakologiczne, podtlenek azotu nie jest w stanie całkowicie zniwelować bólu, jednak kobiety stosujące tę formę znieczulenia przyznają, że poród stawał się bardziej znośny. Gaz poprawiał nastrój i przynosił chwilowe rozluźnienie.
Podtlenek azotu może stosować każda kobieta rodząca, u której nie wykazano reakcji alergicznej, ani nie stwierdzono skrajnego wyczerpania. Co więcej, kobieta może samodzielnie dozować gaz. Obok łóżka szpitalnego na porodówce znajduje się butla z gazem i dozownik z maseczką. Gdy rodząca czuje, że nadchodzi skurcz, przykłada maseczkę i wdycha gaz. Szczegółową instrukcję obsługi przekazuje położna. Poprawa nastroju następuje już po kilku wdechach. Obecność anestezjologa podczas aplikacji gazu nie jest konieczna, gdyż „rozweselacza” nie można przedawkować. Jedynym skutkiem ubocznym mogą być zawroty głowy i nudności. Ze względu na możliwość ich wystąpienia, gaz należy wdychać na siedząco lub półleżąco.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze