Decyzja o dziecku
PATRYCJA • dawno temuPlanowanie rodziny to krok milowy w życiu każdej pary. Dlatego decyzja o dziecku powinna zostać dobrze przemyślana. Najlepszy czas na dziecko wiąże się nie tylko z ustabilizowaną sytuacją materialną, ale także z dojrzałością psychiczną przyszłych rodziców. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że płodność kobiety jak i mężczyzny słabnie z wiekiem, a szanse na dziecko maleją.
Późna ciąża
Kiedy urodzić pierwsze dziecko? Zdaniem specjalistów najlepiej przed 30. a nawet 26. rokiem życia. To czas, w którym płodność u kobiet jest największa, a ryzyko komplikacji i powikłań w czasie ciąży i porodu jest najmniejsze. Niestety, wiele kobiet nie tyle nie chce, co nie może sobie pozwolić na dziecko w tak młodym wieku. Powody są różne: studia, dopiero podjęta praca, brak zabezpieczenia finansowego oraz ustabilizowanych relacji z partnerem.
Świadome macierzyństwo ma wiele plusów – kobiety z radością oczekują narodzin potomka, są zwykle spełnione zawodowo i chętnie próbują swoich sił w roli matki. Niestety, podjęcie decyzji o macierzyństwie po 30. wcale nie musi oznaczać, że dojdzie do zapłodnienia. Według wyliczeń naukowców prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez młodą zdrową kobietę, współżyjącą w trakcie dni płodnych, która nie przekroczyła 25. roku życia wynosi 25%. Natomiast 10 lat później, zaledwie 12%, a 40-latki mają już tylko 6% szans na dziecko, współżyjąc w dni płodne. Po 35. roku życia drastycznie obniża się nie tylko płodność, ale także wzrasta ryzyko wad genetycznych u płodu. Dlatego ciąża w późnym wieku jest wskazaniem do wykonania badań prenatalnych.
Gdy on nie chce dziecka
Decyzja o dziecku nie należy wyłącznie do kobiety. Niedoszli tatusiowie też mają coś do powiedzenia i niestety często mówią: „nie” wczesnemu rodzicielstwu. Zegar biologiczny kobiety tyka, a mężczyzna nie chce dziecka. Co robić? Nie próbuj „wrobić go” w dziecko. Taka sytuacja może odbić się negatywnie na waszym związku, a nawet doprowadzić do jego rozpadu i tym samym pozbawić dziecko ojca. Problem tkwi w tym, że mężczyźni żyją w złudnym przekonaniu, że ich płodnosc jest niezawodna. Niestety drodzy panowie, wasza płodność po 35. roku życia podupada tak samo, jak i u kobiet.
Inną kwestią jest niedojrzałość psychiczna. Zamiast naciskać na partnera, spróbuj postawić się w jego sytuacji. Jeśli nie masz umowy o pracę, nie możesz sobie pozwolić na urlop macierzyński. Z kolei zarobki partnera mogą być niewystarczające dla waszej trójki. Mężczyzna z obawy, że nie zdoła utrzymać własnego dziecka, woli odłożyć decyzję o rodzicielstwie w czasie. Nie spieszy się z porzuceniem, bądź co bądź, wygodnego życia we dwoje. Dzieckiem przecież trzeba się opiekować 24h na dobę, na czym na pewno ucierpi związek – tak przynajmniej myślą niektórzy panowie. Czas na dziecko jest wtedy, gdy para jest gotowa do wyrzeczeń i dostrzega więcej plusów niż minusów z posiadania dziecka. Jeśli jesteś gotowa zostać matką, a twój parter nie przejawia ochoty na zostanie ojcem, szczerze z nim o tym porozmawiaj. Dowiedz się, jakie są powody niechęci i pomóż parterowi pokonać lęki. Do niczego go nie zmuszaj, ani nie stawiaj przed faktem dokonanym. To najgorsze z możliwych rozwiązań. Zawrzyjcie kompromis i znajdźcie najlepszy dla was czas na dziecko.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze