Skurcze w ciąży
PATRYCJA • dawno temuSkurcze macicy brane są najczęściej za objaw porodu. A jak wytłumaczyć skurcze macicy na początku ciąży i podczas połogu? Rozwiej swoje wątpliwości i przeczytaj, jak wyglądają skurcze porodowe oraz jakie funkcje pełnią skurcze ciążowe.
Skurcze ciążowe
Pierwsze skurcze ciążowe pojawiają się ok. 20. tygodnia ciąży. Bezbolesne, łagodne i częste skurcze macicy, które kobieta odczuwa na długo przed porodem to fale Alvareza. Drugi rodzaj skurczów ciążowych, które nie przepowiadają akcji porodowej, to skurcze Braxtona-Hicksa. One również mogą nie dawać żadnych objawów, choć niektóre kobiety zazwyczaj odczuwają swoiste twardnienie i napinanie brzucha. Żadne z tych skurczów nie są powodem do niepokoju. Skurcze macicy na początku ciąży są potrzebne do rozciągnięcia i wzmocnienia włókien mięśniowych macicy. W końcu ciało musi rozciągać się i powiększać razem z rosnącym w brzuszku maluszkiem. Im silniejsze będą mięśnie macicy, tym łatwiej będzie przepchnąć dziecko przez kanał rodny. Dlatego nawet jeśli nie ćwiczysz mięśni Kegla, ani nie uczestniczysz w zajęciach fitness dla kobiet w ciąży, twój organizm sam zadba o trening przed porodem.
Skurcze porodowe
Na miesiąc przed porodem zaczyna obniżać się dno macicy, a wraz z nim brzuszek ciążowy obsuwa się ku dołowi. Dzięki temu łatwiej kobiecie oddychać, a droga dziecka na świat skraca się. W tym czasie możesz odczuwać ciągniecie i ból w podbrzuszu. Natomiast skurcze przepowiadające pomogą dziecku ułożyć się w pozycji główkowej oraz przygotują mięśnie macicy do porodu. Akcja porodowa rozpocznie się dopiero wtedy, gdy skurcze będą występować regularnie; początkowo w odstępach 15–20 minutowych, a już przed samym przyjściem dziecka na świat co kilka minut. Skurczom porodowym towarzyszy ból przypominający ból miesiączkowy, rozlewający się aż po okolice krzyża. Dzięki nim macica twardnieje, a szyjka macicy rozwiera się na tyle, aby dziecko mogło przez nią przejść. Jeśli obawiasz się, że przegapisz moment rozpoczęcia akcji porodowej, to jesteś w dużym błędzie. Skurcze porodowe powodują silny ból.
Skurcze po ciąży
Gdy dzidziuś pojawi się już na świecie, wciąż występują skurcze macicy. Są one bardzo potrzebne w ostatnim etapie porodu i służą wydaleniu łożyska. Nie myśl tylko, że to koniec skurczów. Wprawdzie najgorsze masz już za sobą, ale czekają cię jeszcze skurcze połogowe. Pojawiają się najczęściej podczas karmienia, a powodem ich występowania jest wytwarzająca się w organizmie oksytocyna. Tego rodzaju skurcze przywrócą rozciągniętej macicy rozmiary sprzed ciąży. Początkowo silne, stopniowo będą wygasać i ustąpią całkowicie po ok. 2–3 tygodniach od porodu.
Skurcze nie są najprzyjemniejszym elementem ciąży i porodu, ale wszystko można przetrwać. Zanim zajdziesz w ciążę, odpowiednio przygotuj do niej swoje ciało. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna pozwolą przetrwać trudne chwile, złagodzą dolegliwości w ciążyoraz ułatwią poród. W dużej mierze to od ciebie zależy, jak będzie przebiegać ciąża. Planujecie z partnerem dzieci? Zacznij dbać o siebie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze