Pierwsze słowa dziecka
PATRYCJA • dawno temuPierwsze słowa z ust maluszka padają między 7. a 9. miesiącem życia. Zazwyczaj jest to zlepek najprostszych sylab, czyli ma-ma lub ta-ta, które stają w szranki z równie popularnymi da-da lub na-na. A co powiedziało twoje dziecko?
Mama czy tata?
Nie ma reguły na to, które z rodziców zostanie przywołane przez dziecko jako pierwsze. Zarówno mama jak i tata to proste złożenie sylab, które nie sprawi trudności już 7-miesięcznemu bobaskowi.
Znaczenie słów
Co ciekawe, dziecko już w okresie prenatalnym przyzwyczaja się do melodii ojczystego języka, dlatego chętniej słuchają zdań wypowiadanych w języku rodzimym niż w języku obcym. Co więcej, już kilka dni po urodzeniu maluszek jest w stanie odróżnić głos mamy od głosu obcej osoby.
7–9 miesiąc życia to okres, kiedy dziecko zaczyna reagować na własne imię. Potrafi przypisać znaczenie intonacji głosu i wyczuwa, kiedy jesteś niezadowolona. Ok. 9-ego miesiąca rozpoznaje znaczenie słowa "nie", co wcale nie oznacza, że stosuje się do wszystkich twoich zakazów. Niejednokrotnie musi odczuć konsekwencje swojego zachowania, aby móc nauczyć się co na prawdę oznacza zakaz.
Sposoby komunikowania się z dzieckiem
Niemowlak krzyczy, popiskuje, śmieje się w głos, aby poznać barwę i skalę swojego głosu. To również sposób komunikowania opiekunom swojego zadowolenia lub dezaprobaty. Staraj się wychwytywać znaczenie mowy niewerbalnej dziecka. Bez problemu odgadniesz, czego dziecko chce, obserwując w kierunku czego wyciąga raczki.
Rodzice, a raczej dziadkowie i ciocie używają zdrobnień mówiąc do dziecka. Niektórzy uważają, że spieszczenia i onomatopeje (np. zamiast samochód — samochodzik, brum brum) tylko utrudniają naukę mówienia. Ile w tym prawdy? Gdyby dziecko słyszało wyłącznie pieszczotliwe zwroty faktycznie zaczęłoby mówić w ten sposób. Natomiast przeplatanie zdrobnień w mowie nie spowoduje opóźnień w nauce mowy. Poza tym, rodzice najlepiej wyczują, jak zwracać się do swojego dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze