Pierwsze kroki dziecka
PATRYCJA • dawno temuZazwyczaj około 11. miesiąca życia, niemowlaki z pomocą opiekuna stawiają swoje pierwsze kroki. Niektóre dzieci zrobią to wcześniej, bo już w 8. miesiącu, inne nieco później — gdy skończą roczek. Pierwsze próby chodzenia wpływają na budowę stopy dziecka. Dlatego tak ważny jest dobór obuwia oraz ćwiczenia wzmacniające stopy dziecka.
Jak wybrać pierwsze buciki dla dziecka?
Gdy jesteś z maluszkiem w domu, nie obciążaj niepotrzebnie jego stóp, i nie wkładaj mu bucików. Wystarczą skarpetki antypoślizgowe, które pomogą utrzymać równowagę.
Natomiast wybierając się z dzieckiem na spacer, załóż mu buciki. Wyrywający się z wózka malec żądny jest przygód i przemierzania trasy o własnych nóżkach. Jakie powinny być pierwsze buciki dla dzieci?
Najlepiej, żeby były sznurowane. Pozwolą ustabilizować stopę dziecka na całej długości. Jeśli zdecydujesz się na buty z napami, dokładnie dopasuj je do stopy dziecka. Pierwsze buciki koniecznie powinny sięgać kostki. Usztywniona, pozwoli na swobodniejsze poruszanie i zapobiegnie urazom w tym obszarze. Najlepsze będą modele z twardymi napiętkami oraz szerokimi noskami, które umożliwią szkrabowi swobodne poruszanie paluszkami. Buciki powinny być wykonane z miękkiej skórki i mieć elastyczną podeszwę, która będzie zginała się na długości 1/3 buta. Co więcej, buciki powinny być dłuższe od stopy dziecka o 7–10 mm.
Pierwsze próby chodzenia
Aby wzmocnić stopy dziecka, pozwalaj mu od czasu do czasu na chodzenie na bosaka. Dobrą nawierzchnią do domowych spacerów będzie miękki dywan. Zimna posadzka nie jest dobrym pomysłem. Malec może się nabawić kataru i rozbić główkę przy pierwszym poślizgnięciu. Dywan lub wykładzina zamortyzują upadki, których niemowlę zaliczy całe mnóstwo, nim zacznie stabilnie się poruszać.
Zauważyłaś u maluszka płaskostopie? Nie ma powodów do niepokoju. W tym wieku kości i stawy stopy są miękkie, a mięśnie nie w pełni wykształcone. Rozwiną się dopiero w trakcie chodzenia. Płaskostopie można stwierdzić dopiero u przedszkolaków. U młodszych dzieci uważane jest za normę.
Podobnie nie masz się co martwić widząc, że niemowlę stawia stopy do środka lub na zewnątrz. Bardzo często zaczyna chodzić na paluszkach, nie dotykając pełną stopą podłoża. Niebawem malec zacznie stawiać całe stopy, zaczynając od pięty.
Dzieci uczące się trudnej sztuki chodzenia na dwóch nóżkach, a nie jak do tej pory na czterech, poruszają się jak kaczuszki. Chyboczą się i mają wygięte nogi. Ta duża szpara między kończynami to żadna wada ani krzywica. Nóżki wyprostują się, nim pociecha skończy dwa latka.
Przeszkody na drodze w nauce chodzenia
Jeśli pierwsze kroki nie zakończą się upadkiem, to najprawdopodobniej rozpędzonego niemowlaka powstrzyma od dalszej podróży ściana lub jakiś mebel. Poczucie przestrzeni wprawdzie już występuje, ale nadal jest dalekie od doskonałości.
Co więcej, uczące się chodzić niemowlaki, nie mają podzielności uwagi. Całą swoją energię poświęcają na poruszanie nóżkami i utrzymywanie równowagi. Gdy chodzenie stanie się prostsze, dziecko nauczy się omijać przeszkody. Tymczasem pozwól mu na swobodną naukę chodzenia i usuń z drogi niebezpieczne przedmioty. Przytrzymuj maluszka za tułów lub stawiaj przy niskim łóżku, aby mógł się go przytrzymać.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zdrowia stóp lub nóżek dziecka, skonsultuj się z ortopedą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze