Moc pierwszych doświadczeń
PAULA • dawno temuMożesz nie pamiętać twojego szóstego w życiu pocałunku, ale pierwszego nie zapomnisz nigdy. Na czym dokładnie polega ten fenomen? Potocznie określa się go jako tzw. efekt pierwszeństwa.
Ludzie starsi pytani jaki okres życia najlepiej pamiętają, z reguły wymieniają czas kiedy mieli 15 – 20 lat. Później wymieniają okresu studiów: zwłaszcza jego pierwsze miesiące, pożegnanie z rodzicami, nowe przyjaźnie.
Takie wspomnienia jak nasz pierwszy pocałunek, randka, pierwszy rzut oka na ocean, pierwszy dzień w szkole czy narodziny pierwszego dziecka angażują wszystkie zmysły jednocześnie.
Mocny pierwszy związek odbija szablon w twoim umyśle, który uaktywnia się w późniejszych relacjach - mówi Susan Andersen, psycholog z Uniwersytetu Nowojorskiego. Jeżeli więc spotkasz kogoś, kto przypomina nawet trochę twojego ex — z wyglądu zewnętrznego, postawy, gestów, głosu czy sposobu wypowiadania się, uaktywniasz uczucia, które masz w swojej pamięci. To zjawisko nazywamy przeniesieniem.
A ponieważ pierwsza miłość, z racji swej nowości i czynnika emocjonalnego, jest dla ciebie nadal bardzo istotna, starasz się wpleść w nowy związek tamte relacje.
Według badań Andersen, jeśli ktoś nowy przypomina ci byłego ukochanego, którego wciąż kochasz, masz szansę polubić go jeszcze bardziej. Możesz łatwo wejść z nim w bliską zażyłość i kontynuować relację znaną ci z poprzedniego związku, unikając jednocześnie popełnianych poprzednio błędów. W nowym związku będziesz starać się wyegzekwować od partnera zachowania, które miał twój ex. Możesz nawet osiągnąć niezły rezultat.Źródło: psychologytoday.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze