Obserwacja śluzu
MARICRUZ • dawno temuŚluz to naturalna wydzielina szyjki macicy, która występuje przez cały cykl miesiączkowy. W zależności od jego dnia, zmienia nieco postać, dzięki czemu możesz określić datę owulacji i teoretyczną płodność. Dokładna obserwacja śluzu jest jedną z metod zapobiegania ciąży. Nawet jeśli jej nie stosujesz, warto przyglądać się wydzielinie, by lepiej poznać własne ciało.
Skąd śluz?
Śluz jest naturalnym nawilżaczem pochwy, wydzielanym wskutek działania hormonów. Zapewnia odpowiednie pH, dba o florę bakteryjną narządu rodnego i stanowi barierę dla plemników.
Śluz w cyklu
Wygląd śluzu sygnalizuje, kiedy u kobiety dojdzie do owulacji. Wyróżnia się dwa rodzaje wydzieliny – śluz estrogenny i śluz gestagenny. Pierwszy występuje w dniach okołoowulacyjnych i ma postać przezroczystej, ciągnącej się i śliskiej wydzieliny, dającej uczucie wilgotności w pochwie. Drugi z kolei to śluz poowulacyjny – nie ciągnie się, jest mętny, często lekko żółtawy lub białawy i nie daje uczucia wilgotności. Tuż po menstruacji śluz zwykle się nie pojawia, a w pochwie możesz odczuwać suchość.
Jak badać śluz?
Obserwuj śluz każdego ranka. Dobrze, jeśli nakładasz go na palce lub wacik, ale możesz przyjrzeć mu się także po wytarciu się papierem. Obserwacje powinny dotyczyć nie tylko wyglądu śluzu, ale też twoich odczuć (czy czujesz, że przedsionek pochwy jest wilgotny, czy raczej suchy itp.). Notuj codziennie swoje uwagi. Dzięki nim będziesz mogła rozpoznać, kiedy masz dni płodne, a kiedy niepłodne. W pierwszym przypadku śluz jest przejrzysty, płynny i rozciągliwy, w drugim mętny i lepki, towarzyszy temu uczucie mokrości w pochwie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, np. dziwne i silne zabarwienie wydzieliny, skonsultuj się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze