Czym grozi odchudzanie?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuSzczupła sylwetka wciąż jest na topie, więc robimy wszystko, by wcisnąć się w obcisłe jeansy. Jednak należy pamiętać, że strata wagi ma fundamentalny wpływ na nasze samopoczucie. Niektórzy po stracie kilogramów czują się jak wulkan energii, świat stoi przed nimi otworem. Z drugiej strony u wielu ludzi utrata wagi powoduje efekty uboczne o podłożu fizycznym i psychicznym. Objawy brzmia znajomo? Zapoznajcie się z trzema problemami, które przedstawiam poniżej. Zastosujcie się do sprawdzonych porad.
Uwalnianie toksyn z organizmu
U osób odchudzających się złe samopoczucie może być wynikiem uwalniania się toksynzmagazynowanych w komórkach tłuszczowych, które dostają się bezpośrednio do krwiobiegu w przypadku utraty wagi. Badanie przeprowadzone na 1 099 dorosłych dotyczyło obserwacji stężenia we krwi sześciu rodzajów toksyn pochodzących ze środowiska naturalnego. Okazało się, że poziom zanieczyszczeń we krwi badanych, którzy w przeciągu ostatnich 10 lat stracili wagę, był o połowę większy, niż u tych, którzy przez ten czas przytyli. Sama widzisz, jak ważna przy odchudzaniu jest zdrowa i zrównoważona dieta. To, co jesz wpływa na odporność twojego organizmu i na zdrowie. Ciągłe jedzenie posiłków niskokalorycznych i niskowęglowodanowych, wykluczających owoce i produkty pełnoziarniste bogate w antyoksydanty może powodować ospałość, bóle głowy i rozdrażnienie. Odchudzając się, pamiętaj o zbalansowanej diecie bogatej w składniki odżywcze, zawierającej racjonalną ilość warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, przypraw bogatych w antyoksydanty, chudego białka i tłuszczów roślinnych. Jedz o stałych porach, bo regularność posiłków normuje wydzielanie hormonów.
Wzrost poziomu hormonu głodu
Liczne badania dowiodły, że przy stracie wagi rośnie poziom hormonu głodu, zwanego greliną. Niewątpliwie jest to mechanizm obronny, który chroni organizm. Podczas gdy świadomie ograniczamy ilość spożywanych pokarmów, organizm nie odróżnia diety od zwykłego głodu. Szalejący hormon głodu z pewnością nie sprzyja świetnemu samopoczuciu. Aby zwalczyć uczucie głodu, zastosuj się do tych prostych zasad:
- Jedz regularnie. Śniadanie spożywaj po przebudzeniu. Ogranicz się do trzech posiłków dziennie, oddalonych od siebie nie więcej niż o pięć godzin. W ten sposób twój organizm nie będzie domagał się jedzenia o innych porach dnia.
- Zadbaj, aby każdy spożywany przez ciebie posiłek zawierał tłuszcze roślinne, chude białka i błonnik, które wzmagają uczucie sytości.
- Wysypiaj się. W przeciwnym przypadku twój apetyt będzie większy, a organizm będzie się domagał produktów tłustych i słodkich.
Wady diet odchudzających
Na początku diety czujesz się wspaniale – otwierasz nowy rozdział w swoim życiu. Jednak z czasem zaczyna ci brakować ulubionych (tłustych) posiłków, jedzenia słodyczy przed snem, paczki chipsów towarzyszącej podczas oglądania ulubionego serialu. Przypominasz sobie czasy, gdy jadłaś, ile chciałaś, co chciałaś i kiedy chciałaś. Nagle okazuje się, że z jedzeniem łączy cię niepowtarzalny, żeby nie powiedzieć emocjonalny, związek. Czasem uczucia takie mogą doprowadzić do rezygnacji z postawionego sobie celu. Wiadomo, że zmiany są dla nas ciężkie. Przypomnij sobie po co przeszłaś na dietę i dlaczego było to dla ciebie tak ważne (powody te możesz nawet spisać na kartce papieru). Za każdym razem, gdy zechcesz wrócić do dawnych nawyków żywieniowych, odwołaj się do tej listy. W sytuacji, gdy jedzenie pomagało zaspokoić pewne potrzeby, poszukaj odpowiednika. Jeżeli jadłaś, gdy byłaś zdenerwowana, aby się uspokoić pójdź na spacer.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze