Czy warto stosować suplementy diety?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuNiemalże każda z nas zażywa witaminy. Jednak ostatnimi czasy naukowcy coraz częściej podają, że niestety suplementy diety nie są cudowną receptą na zdrowie. Po analizie 78 różnych badań okazało się, że zażywanie przeciwutleniaczy nie tylko nie zmniejsza ryzyka chorób serca, ale w niektórych przypadkach je zwiększa. Tymczasem suplementy wapnia powiązano z ryzykiem ataku serca. Nie oznacza to, że powinnyśmy całkowicie wyrzec się witamin, ale że warto staranniej je dobierać. Które suplementy rzeczywiście przyniosą nam korzyści?
Minusy suplementów diety
Istnieje tak wiele czynników wpływających na ryzyko rozwinięcia chorób, że jedna kapsułka nie jest w stanie ochronić przed nimi organizmu ludzkiego. Witaminy nie naprawią szkód spowodowanych paleniem, alkoholem, zanieczyszczeniem powietrza, otyłością czy brakiem aktywności fizycznej.
Każdy organizm posiada indywidualne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Gdy już je zaspokoimy, nie wyciągniemy dodatkowych korzyści z witamin zawartych w pożywieniu i suplementach. Poza tym, jak dowodzą naukowcy, nadmiar wapnia może powodować kamienie nerkowe i zwiększać ryzyko zawału serca. Przyjmowanie naraz wielu witamin i minerałów może doprowadzić także do sytuacji, w której jeden związek zakłóca absorpcję drugiego.
Należy także pamiętać, że suplementy nie zastąpią wartości odżywczych znajdujących się w pożywieniu. Podczas gdy szpinak jest doskonałym źródłem żelaza, zawiera również wiele innych witamin i minerałów. Tymczasem suplementy żelaza przeważnie zawierają tylko żelazo. Gdy spożywamy zdrową, zbilansowaną dietę, mało prawdopodobne jest przedawkowanie witamin, co częściej zdarzyć się może jednak w przypadku stosowania suplementów.
Plusy suplementów diety
Podczas gdy większość zdrowych, właściwie odżywiających się kobiet nie potrzebuje suplementów diety, istnieje co najmniej kilka ich grup, które mogą rozważyć włączenie do jadłospisu dodatkowych witamin i minerałów. Decyzję taką warto jednak podjąć dopiero po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem.
Podczas przygotowań do ciąży i jej trwania warto stosować kwas foliowy i jod – związki wspomagające rozwój płodu. W przypadku obfitych miesiączek korzystne mogą się okazać suplementy żelaza.
Wegetarianki mogą pomyśleć o witaminie B12 i cynku, które pozytywnie wpływają na poziom czerwonych krwinek i funkcje poznawcze. Występują one głównie w produktach zwierzęcych, w związku z czym wegetarianki narażone są na ich niedobór. Wegankom i kobietom z nietolerancją laktozy często zaleca się przyjmowanie suplementów wapnia(dostarczanego wraz z nabiałem).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze